Pomagając Ukrainie dbaj o bezpieczeństwo

reka ukraina

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi ostrzega przed nieuczciwymi osobami, które wykorzystują empatię społeczeństwa prowadzącego zbiórki rzeczy i pieniędzy dla poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie.

Szczególną ostrożność należy zachowywać biorąc udział w zbiórkach finansowych. Aby nie paść ofiarą osób wyłudzających pieniądze trzeba dokładnie weryfikować linki , maile, SMS-y i posty informujące oraz zachęcające do udziału w zbiórkach. Przed dokonaniem wpłaty na rzecz Ukrainy należy sprawdzić czy dana zbiórka jest zgłoszona i znajduje się na liście oficjalnych zbiórek np. na rządowej stronie internetowej https://pomagamukrainie.gov.pl/. Strony zachęcające do udziału w fałszywych zbiórkach mogą bowiem bardzo przypominać znane portale ze zbiórkami.

Kolejnym zagrożeniem pojawiającym się w internecie m.in. na portalach społecznościowych są tzw. fake newsy. Ukazują one nieprawdziwe i niezweryfikowane informację, które mogą w bardzo szybkim czasie znacznie poszerzyć grono odbiorców i niepotrzebnie nakręcać spiralę lęku i paniki w społeczeństwie.

Szczególną ostrożność powinni zachowywać zwłaszcza uchodźcy, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Mł. insp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej wskazuje kilka cennych zasad, których przestrzeganie pomoże, aby nie stać się ofiarą oszustów. Podróżując należy wykonać zdjęcie lub zapisać numery rejestracyjne samochodu, który nas wiezie i przesłać swoim bliskim. To samo należy zrobić z danymi kierującego autem. Również wolontariusze powinni weryfikować uchodźców w rejestrze na granicy kraju. Drugą ważna kwestią jest posiadanie naładowanego telefonu z włączoną i udostępnioną bliskim geolokalizacją. Zmierzając w konkretne miejsce w Polsce należy poinformować zaufane osoby przesyłając im dane adresowe. Posiadane dokumenty można pokazywać jedynie służbom takim jak straż graniczna i policja. Podróżując z dzieckiem należy założyć mu na rękę opaskę identyfikacyjną z danymi i numerem telefonu  lub zapisać je na kartce i umieścić np. w kieszeni. Ułatwi to poszukiwania dziecka w sytuacji, gdy np. dziecko się zgubi.

Wszelkie informacje należy zdobywać w rzetelnych źródłach m.in. urzędach czy punktach recepcyjnych. Każde podejrzane zachowania należy od razu zgłaszać odpowiednim służbom.

/AR/

Dodaj komentarz