Policja apeluje: babciu, dziadku bądź ostrożny! Nie daj się oszukać!

seniorzyJeśli zadzwoni do Ciebie  ktoś kto będzie twierdził , że jest wnuczkiem, siostrzenicą czy kuzynem, ktoś kto w związku z nagłą sytuacją poprosi o pożyczkę, zanim przekażesz pieniądze  skontaktuj się z rodziną i upewnij czy gotówka nie trafi w ręce oszusta – apeluje policja. 

Mimo ciągłych ostrzeżeń przekazywanych przez policję nadal wiele osób w podeszłym wieku , w dobrej wierze i z chęci niesienia pomocy , traci oszczędności swojego życia.

W miejsce zatrzymywanych przez funkcjonariuszy przestępców pojawiają się nowi działający w taki sam sposób. Metoda na wnuczka bywa modyfikowana. Ze starszą osobą nadal telefonicznie kontaktuje się np. rzekomy wnuczek prosząc o pilną pożyczkę zachowaną w tajemnicy przed rodzicami ale zamiast kolegi, sprawca przysyła nieświadomego niczego taksówkarza lub chcącą dorobić przypadkową osobę z ulicy, która ma tylko odebrać gotówkę pod wskazanym adresem ma następnie za symboliczną kwotę przekazać ją zleceniodawcy. Bywa, że fałszywy krewny prosi o przekaz pieniężny.

Policja odnotowuje również sytuacje kiedy po telefonie rzekomego wnuczka następuje kolejny ale rozmówca podaje się za policjanta ścigającego właśnie takich oszustów. Instruuje pokrzywdzoną nakłaniając do przekazania pieniędzy jednocześnie stwierdzając, że sprawca tylko wówczas może zostać zatrzymany na gorącym uczynku. Zapewniam, że prawdziwi stróże prawa nie działają w taki sposób.

 Babcie czy dziadkowie chcąc pomóc ukochanemu wnuczkowi przekazują czasem po kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto sprawdzić u źródła tę sytuację dzwoniąc chociażby do owego wnuka czy wnuczki. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia powinniśmy przekazać je jak najszybciej policji. Jeszcze raz apelujemy do osób w podeszłym wieku ale także do ich rodzin, sąsiadów i innych osób z najbliższego otoczenia. Z dużą dozą nieufności należy podchodzić do nieznajomych odwiedzających nas w domach czy też kontaktujących się telefonicznie. Nie zawsze są tymi za kogo się podają i nie zawsze mają uczciwe zamiary. Ofiarami najczęściej padają starsze osoby. Oszuści i złodzieje podają się za przedstawicieli, administracji, gazowni, poradni zdrowia, PCK, opieki społecznej , Caritasu, przedstawicieli kościoła itd.

 Cel jest jeden wprowadzić w błąd potencjalną ofiarę tak aby wpuściła do mieszkania, tam zająć jakąś czynnością aby wykorzystując chwile nieuwagi okraść i nie wzbudzając podejrzeń wyjść. Pokrzywdzeni o tym , że mieli do czynienia z oszustami czy złodziejami dowiadują się często ze sporym opóźnieniem. Nie są w stanie opisać sprawców czy też w inny sposób pomóc w ich wykryciu.

Kierując się zdrowym rozsądkiem nie wpuszczajmy nikogo do mieszkania. Jeśli już zachodzi taka konieczność wcześniej upewnijmy się np. w administracji czy wizyty są przeprowadzane. Poprośmy także zaufanego sąsiada o obecność podczas takich odwiedzin. Nieznajomych gości nie spuszczajmy z pola widzenia.
inf. prasowa

 

Udostępnij