To kolejny rok ,,Narodowego Czytania” z policyjnym akcentem

Przedstawiciele władz samorządowych i instytucji państwowych kolejny raz spotkali się z młodzieżą szkolną na terenie tuszyńskiego rynku by wziąć udział w ,,Narodowym Czytaniu” zainicjowanym przez Prezydenta RP. W czytaniu tegorocznej lektury tj. fragmentów z ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego udział wziął również Komendant Komisariatu Policji w Tuszynie mł. insp. Sławomir Wilenczyc oraz policjanci z tuszyńskiego komisariatu.

„Przechodzień minął bramę. Wszedł do Polski, kraju swoich rodziców. […] „Gdzież są twoje szklane domy? – rozmyślał brnąc dalej.

  – Gdzież są twoje szklane domy?…”

                                                                 ~,,Przedwiośnie”, Stefan Żeromski ~

Do spotkania przedstawicieli różnych instytucji, władz samorządowych oraz uczniów i mieszkańców Tuszyna doszło 12 września 2018 roku na terenie rynku miejskiego. Spotkanie to miało na celu udział przedstawicieli tych instytucji w siódmej edycji akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP „Narodowe Czytanie”. W tegorocznej edycji uczestnicy zmierzyli się z dziełem Stefana Żeromskiego – ,,Przedwiośnie”. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Tuszyna – Witold Małecki a wśród zaproszonych do wspólnego czytania lektorów był również Komendant tuszyńskiego komisariatu mł. insp. Sławomir Wilenczyc oraz zaproszeni policjanci. W tle czytanych fragmentów ,,Przedwiośnia” rozbrzmiewały również utwory Fryderyka Chopina

Warto zaznaczyć, iż to kolejny raz gdy policjanci z KPP Łódź-Wschód aktywnie włączają się do akcji ,,Narodowego Czytania”, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku  i została zainicjowana wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz ,,Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim, natomiast w ubiegłym roku czytano wielkie dzieło Stanisława Wyspiańskiego ,,Wesele”

Od lat wydarzenie to bez wątpienia przyczynia się do propagowania bogactwa polskiej literatury, popularyzuje czytelnictwo, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości, a lokalnie dzięki aktywnemu udziałowi w przedsięwzięciu Komendanta mł.insp. Sławomira Wilenczyca wzmacnia również pozytywny wizerunek tuszyńskiej  policji, która cieszy się już niemałą sympatią mieszkańców miasta i gminy.

http://www.lodz-wschod.policja.gov.pl/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności