Na 8 listopada zaplanowano zamknięcie wiaduktu. Budowa nowego potrwa co najmniej rok [OBJAZDY]

04112021wiadukt-1

25,5 miliona złotych będzie kosztował nowy wiadukt w Koluszkach zlokalizowany nad torami PKP w ciągu drogi wojewódzkiej nr 715. Inwestycję zrealizuje firma PRIMOST Południe z Będzina na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi przy dofinansowaniu z budżetu państwa.  W poniedziałek 8 listopada 2021 roku zaplanowano zamknięcie wiaduktu i wprowadzenie objazdów. ZDW w Łodzi planuje zakończenie prac pod koniec 2022 roku. 

Sześć firm złożyło oferty na budowę wiaduktu

W grudniu 2020 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 715 wraz z rozbiórką i budową wiaduktu nad torami PKP w Koluszkach. ZDW otrzymał sześć ofert od następujących podmiotów: BUDIMEX S.A (30 582 986,91 zł), STRABAG Sp. z o.o (27894243,81 zł), konsorcjum: Polimex Infrastruktura Sp. z o.o. – lider, Polimex Mostostal S.A., B4 Sp. z o.o – partnerzy (28 989 614,90 zł), konsorcjum: Nowak-Mosty Sp. z o.o.  – lider, FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s. działająca w Polsce poprzez FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., S.A. oddział w Polsce – partner (29 435 723,93 zł), Mosty Łódź S.A (42 877 440,21 zł), PRIMOST POŁUDNIE SP. Z O.O (25 468 928,36 zł). Po analizie ofert wybrano tę ostatnią. W lipcu podpisano umowę z wykonawcą.

Województwo Łódzkie przeznaczy 18 mln zł na budowę nowego wiaduktu. 7 mln zł pozyskano z budżetu państwa.

– Inwestycja jest kolejnym przykładem dobrej współpracy województwa łódzkiego z rządem Mateusza Morawieckiego – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – To na pewno wyzwanie dla mieszkańców Koluszek, bo miasto zostanie mocno podzielone brakiem wiaduktu przez pewien czas. Wszystko w rękach włodarzy, pana burmistrza, żeby nie wyłączyć mieszkańców z normalnego życia. Ze swojej strony możemy apelować do wykonawcy, żeby szybko zrealizować prace i nie przekroczyć terminu wykonania. Tak, żebyśmy mogli wrócić tutaj pod koniec przyszłego roku i powiedzieć, że oto mamy nowy obiekt, na który Koluszki czekały od lat i który będzie służył nie tylko mieszkańcom miasta, ale nam wszystkim – dodaje.

04112021-wiadukt
Fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Nowe chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa

W pierwszej kolejności rozebrany zostanie stary wiadukt, który powstał w 1975 roku. W ostatnich latach ZDW w Łodzi wydawał nawet 200 tys. zł rocznie na zbijanie tynków i doraźne naprawy.

Nowy obiekt będzie miał długość 132,3 m i szerokość 13,4 m. Długość najdłuższego przęsła wyniesie 33 m. Dzięki zastosowaniu technologii tzw. nasuwu podłużnego nie będzie zamykany całkowicie ruch kolejowy pod obiektem. Gotowe elementy konstrukcji  będą przesuwane na podpory. Metoda ta nie jest bardzo powszechna w Polsce, niemniej przebieg prac będzie na pewno interesujący dla specjalistów, jak i laików.

Inwestycja zakłada rozbudowę dojazdów do wiaduktu, przebudowie zostaną skrzyżowania z drogami gminnymi: ul. Łódzką i Przejazd. Powstaną nowe chodniki, oświetlenie drogowe i kanalizacja deszczowa. Przebudowane zostaną również sieci: wodociągowa, elektroenergetyczna i telekomunikacyjna.

– Nowy wiadukt polepszy warunki komunikacyjne na terenie naszej gminy. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w centrum Koluszek – mówi Mariusz Kotynia, radny Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

Zmiana organizacji ruchu

W związku z planowanymi robotami, w poniedziałek 8 listopada 2021 r. zaplanowano zamknięcie objętego inwestycją odcinka drogi nr 715 i wprowadzenie zmiany organizacji ruchu dla ruchu lokalnego i tranzytowego. ZDW w Łodzi wyznaczył dwa objazdy. Auta do 5 ton będą kierowane ulicami 3 Maja, Krańcową przez Felicjanów, a potem ul. 11 Listopada do ronda przy wiadukcie. Cięższe pojazdy, powyżej 5 t mają jeździć przez: Rokiciny, Ujazd i Budziszewice.

Kolejne objazdy wyznaczyła gmina Koluszki. Urząd Miejski w Koluszkach zapowiada, że będą one przejezdne od 8 listopada.

04112021-objazdy

/AR/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności