Noś odblaski i bądź widoczny!

odblask

Jesienno-zimowa szarówka, opady deszczu i śniegu zwiększają ryzyko wypadków drogowych z udziałem pieszych, którzy nie są dostatecznie widoczni. Łódzka policja przypomina pieszym i rowerzystom o noszeniu elementów odblaskowych. Odblaski poprawiają bowiem widoczność nawet pięciokrotnie!

Dzięki elementom odblaskowym kierowcy aut mają znacznie większą szansę zauważenia pieszych lub rowerzystów, szybkiej reakcji, zmniejszenia prędkości i możliwość by bezpiecznie ominąć oznakowaną osobę.

Jak przypomina asp. sztab. Marzanna Boratyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkiem nałożonym Prawem o ruchu drogowym. Zgodnie z ustawą piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Ponadto element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Zgodnie z zaleceniami rekomendowane miejsce noszenia odblasków to prawa ręka lub noga. Jest to spowodowane niesymetrycznym oświetlaniem drogi przez światła mijania.

/AR/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności