Uwaga na oszustwa przy pomocy platform zakupowych!

Oszuści nieustannie pracują nad wymyślaniem nowych metod oszustw, aby wyłudzić jak największą sumę pieniędzy. W ostatnim czasie przekonało się o tym kilku mieszkańców powiatu łódzkiego wschodniego, którzy padli ofiarą oszustw na portalach zakupowych. Apelujemy o rozwagę, czujność i ostrożność – mówią policjanci z koluszkowskiej komendy.

Jak działają oszuści?

Kiedy chcesz coś sprzedać, często korzystasz z platformy zakupowej. Dość szybko odzywa się do ciebie ktoś, kto jest zainteresowany twoją ofertą. Prowadzi z tobą konwersację.  Nagle prosi cię o numer telefonu lub maila w celu sfinalizowania transakcji. Dalsza część rozmowy przenosi się poza platformę zakupową. Tu powinna zapalić się nam czerwona lampka. Na wskazany numer lub adres e-mail otrzymujemy, pod różnym pretekstem, link na przykład z chęcią dokonania płatności czy wysłania po przedmiot kuriera. Klikając w przesłany link, logujesz się do strony łudząco przypominającej stronę twojego banku czy platformy zakupowej, gdzie podajesz dane swojej karty lub udostępniasz oszustowi hasła. Następnie przychodzi do ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji i nie czytając go uważnie, wpisujesz kod do formularza. W tym momencie oszust cię okrada, a twoje konto jest puste!

Co zrobić, kiedy zostaniesz oszukany:

  • zastrzeż swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku;
  • skontaktuj się z bankiem i ustal, co zadziało się na twoim koncie w ostatnim czasie oraz czy nie zlecono jakiś operacji np. uruchomienia kredytu;
  • poinformuj policję;

Aby uniknąć oszustwa, pamiętaj:

  • czytaj SMS-y przychodzące z banku i zwróć uwagę na to, co autoryzujesz, dla kogo i na jaką kwotę;
  • miej ograniczone zaufanie do kupujących i nie wchodź w nieznane linki;
  • dokonuj sprzedaży tylko na zasadach umieszczonych na platformach sprzedażowych i za ich pośrednictwem oraz zapoznaj się z instrukcją płatności;
  • unikaj bezpośrednich transakcji i uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem na przykład przez komunikator;
  • kiedy chcesz wejść na stronę banku czy platformy, na której coś sprzedajesz lub kupujesz, wejdź bezpośrednio na ich stronę, a nie przez linki przesłane ci przez nieznaną ci osobę!  (źródło: policja)
Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności