Tydzień Profilaktyki Nowotworów w Tomaszowie Maz.

Rak głowy i szyi jest szóstym pod względem częstotliwości nowotworem złośliwym oraz ósmą pod względem liczby przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. I choć uważany jest za chorobę, której można zapobiec nadal diagnozowany jest w późnym stadium zaawansowania klinicznego.

Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie wczesnego zgłaszania się i diagnozowania choroby. Pomagają w tym różne kampanie. Podczas tegorocznego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi promowano hasło „Make It Make Sense: Poznaj ratującą życie regułę 1 przez 3”.

Na czym polega ta reguła? Osoba, która zauważyła u siebie jeden lub więcej spośród sześciu niecharakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi i u której dolegliwości trwają co najmniej trzy tygodnie, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

A te niepokojące objawy to: niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła, chrypka, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa.

Dzięki kampanii Make Sense i powstaniu reguły ratującej życie od 2013 r. świadomość na temat nowotworów głowy i szyi wzrosła. Uległa również poprawie wiedza na temat HPV jako czynnika ryzyka zachorowania.

To wszystko jednak za mało, dlatego też wzmocnienie wspólnych działań w celu zwiększenia świadomości i poprawy wyników leczenia chorych w tej grupie nowotworów, pozostaje niezwykle istotne. A doskonałą okazją stał się obchodzony niedawno Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Make Sense 2022 – podkreśla Izabela Grenda  Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim

W ramach programu profilaktycznego w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim udało nam się przebadać nasofiberoskopem 23 osoby – 13 pań
i 10 panów. Dodatkowo u każdej osoby dr Paweł Krystkiewicz specjalista otorynolaryngolog wykonał badanie uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego oraz szyi. Aż 13 osób zostało skierowanych na diagnostykę pogłębioną. To pokazuje jak ważna jest profilaktyka –
dodaje Izabela Grenda.

mat. pras.

Udostępnij