Blisko 4 mld zł zainwestują firmy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Łódzka SSE w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku pozyskała 42 inwestycje na kwotę 3,8 mld zł. Inwestorzy strefowi utworzą ponad 1400 nowych miejsc pracy i utrzymają blisko 7000 stanowisk. To najlepszy wynik w tym roku wśród wszystkich polskich stref. ŁSSE jest także w top 10 najnowszego światowego rankingu stref ekonomicznych i zdobyła w nim nagrody specjalne.

Wśród firm, które dołączyły do ŁSSE w tym roku przeważają firmy produkcyjne, jest ich aż 40 z 42. Dominują inwestorzy z branż: spożywczej, meblarskiej, chemicznej, produkcji opakowań, konstrukcji stalowych czy maszyn rolniczych. Na tym etapie udział MŚP i dużych firm jest prawie identyczny, gdyż dużych firm jest tylko o dwie więcej. Prym nadal wiedzie polski kapitał, ponieważ 28 z 42 inwestycji realizują polskie firmy.

Najwięcej w 2022 roku w Łódzkiej SSE zainwestuje japoński Daikin, gigant w produkcji pomp ciepła. Wyda 1,5 mld zł na budowę nowoczesnej fabryki w podłódzkim Ksawerowie. Prężnie rozwija się branża produkcji opakowań, np. firma Sonoco Consumer Products Poland zwiększy produkcję w kutnowskiej fabryce. Zamierza zainwestować blisko 50 mln zł. Wśród MŚP kwoty nakładów na inwestycje wahają się od 2 do blisko 40 mln zł. Opharm S.A. działający w sektorze produktów higienicznych, leków i wyrobów medycznych zainwestuje w zwiększenie zdolności produkcyjnej. Podobne plany ma Kikgel, który produkuje sterylne opatrunki hydrożelowe w Ujeździe.

W najnowszym światowym rankingu FDi Magazine (z grupy Financial Times) strefy oceniane były za progres jaki zrobiły w 2021 r. względem 2020 r.. Oprócz miejsca w ścisłej światowej czołówce Łódzka Strefa otrzymała 3 nagrody specjalne: za pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli przez Brexit, za zrównoważony rozwój i zaawansowanie technologiczne. ŁSSE powołała program RE_Open_UK dzięki któremu do polskich firm dotkniętych negatywnymi skutkami Brexitu trafi ponad 500 mln zł pomocy. Nagroda za zrównoważony rozwój to docenienie kilku aspektów: niskiego oddziaływania na środowisko plus stawiania na firmy proekologiczne, wsparcia społeczeństwa poprzez programy bonowe dla firm MŚP i dla pracowników z Ukrainy. Nagroda przyznana za zaawansowanie technologiczne to efekt programu Re_source, czyli pozyskiwania zagranicznych zespołów tworzących innowacje do rozwoju i współpracy z polskimi partnerami biznesowymi, a także tworzenia europejskiego hubu innowacji cyfrowych – skierowanego do MŚP z regionu Centralnej Polski. Ma on na celu wsparcie ich w procesach transformacji cyfrowej, wdrażania innowacji z obszarów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i cyberbezpieczeństwa. Ranking przygotowywany jest co roku przez zespół fDi Magazine (periodyku z grupy Financial Times). Jest to dwumiesięcznik, który koncentruje się przede wszystkim na aktualnościach dotyczących inwestycji na całym świecie, dogłębnej analizie klimatu inwestycyjnego w wielu branżach i wielu krajach.

– Jako jedna z nielicznych stref na świecie od kilku lat nie wypadamy ze światowej dziesiątki. Miejsce w światowej czołówce to efekt zarówno rekordowego roku inwestycyjnego w ŁSSE jakim był 2021 jak i ciągłego poszerzania oferty strefy. Bo Łódzka Strefa dziś to nie tylko zwolnienia w podatku dla inwestorów, ale wsparcie firm polskich które ucierpiały na Brexicie, program wspierający eksport, projekt dofinansowań do szkoleń dla pracowników MŚP, wsparcie dla startupów, za chwilę także europejski hub innowacji – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

– Staliśmy się Strefą 4.0., która jest źródłem innowacji napędzających Przemysł 4.0. w Polsce i nie tylko. Od kilku lat prowadzimy akceleratory startupowe, w którym rodzą się nowoczesne rozwiązania dla biznesu. W naszym portfolio mamy już blisko 150 startupów, które otrzymały od nas wsparcie merytoryczne i finansowe podczas tworzenia nowych technologii. Jesteśmy liderem w tworzeniu innowacji opartych o technologię 5G i wprowadzanie jej do fabryk naszych inwestorów dzięki akceleratorowi S5. Konsekwentnie tworzymy Hub Innowacji, którego częścią za chwilę będzie Re_Connect, czyli przestrzeń w której będziemy pokazywać jak wykorzystać nowoczesne technologie w biznesie. Łączymy ludzi, pomysły, możliwości, technologie, biznes i za to jesteśmy doceniani na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

– To że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna dostała i dostaje tyle wyróżnień to jest znak szczególny. Tego nie spotyka się na co dzień. Branża AGD za którą na co dzień jestem odpowiedzialny zainwestowała w trzech regionach w Polsce. Ale to w Łodzi mamy ostatnio olbrzymie inwestycje. Miliardowa inwestycja firmy Daikin w fabrykę pomp ciepła, blisko 400 mln zł na linię produkcyjną w fabryce pralek BSH, rozwija się też firma Miele, czy Whirlpool. Dzięki tym inwestycjom staliśmy się numerem 1 w Unii Europejskiej – mówi Wojciech Konecki, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i prezes APPLiA Polska Związku Pracodawców AGD.

mat. pras.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności