Uroczystość Wszystkich Świętych [MSZE ŚWIĘTE, PORADNIK]

znicz102022

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, Kościół Katolicki wspomina wszystkich ludzi, którzy doszli do świętości, zwracając uwagę szczególnie na tych, którzy wiedli święte życie w ukryciu i nie zostali kanonizowani. Nie ma ona nic wspólnego z obchodzonym w okresie PRL „świętem zmarłych”. Wszystkich Świętych to radosne dziękczynienie za wszystkich, którzy osiągnęli świętość, natomiast dniem zmarłych jest Dzień Zaduszny – 2 listopada.

Msze Święte w kościołach i kaplicach

Cmentarz w Koluszkach – we wtorek 1 listopada o godz. 10.30 Msza Święta w kaplicy. Po Eucharystii procesja, podczas której wierni będą się modlić za zmarłych.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach – we wtorek 1 listopada Msze Święte w godz. 7.30 i o 9.00, w środę 2 listopada Msze Święte w godz. 7.00; 7.45, 9.00 i 18.00.

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach – we wtorek 1 listopada Msze Święte w godz. 8.00 i o 9.00, w środę 2 listopada Msze Święte w godz. 8.00 i 17.00.

Cmentarz w Gałkowie Dużym – we wtorek 1 listopada o godz. 11.30 Msza Święta. Po Eucharystii procesja, podczas której wierni będą się modlić za zmarłych.

Kościół pw. Świętej Trójcy w Gałkowie Dużym – we wtorek 1 listopada Msze Święte w godz. 8.00 i o 9.30, w środę 2 listopada Msze Święte w godz. 9.00 i 17.00.

1 listopada na cmentarzach archidiecezji łódzkiej będzie miała miejsce zbiórka ofiar na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Jak informuje ks. Grzegorz Świtalski, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach, od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym, którzy nas poprzedzili w drodze do domu Ojca.

253-158144

Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych w powiecie łódzkim wschodnim

Okres Wszystkich Świętych to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. W ramach akcji prowadzonej od 28 października do 2 listopada 2022 roku, jak co roku policjanci w powiecie łódzkim wschodnim czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Jak informuje mł. asp. Aneta Kotynia, na drogi wyjedzie więcej patroli, które będą strzec porządku i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, również pieszych.

– Stosujmy się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy przede wszystkim od nas samych, a pośpiech i roztargnienie  to źli doradcy. Bądźmy czujni, na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Zabezpieczmy nasze domy czy mieszkania. Okres świąteczny to potencjalny czas dla włamywaczy – podkreśla mł. asp. Aneta Kotynia z koluszkowskiej komendy.

Koluszkowska policja radzi:

– Wychodząc z mieszkania właściwie je zabezpieczmy. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Porozmawiajmy z zaufanymi sąsiadami, żeby zwrócili uwagę na to, co dzieje się wokół waszego domu, czy mieszkania.

– Nie informujmy w  mediach społecznościowych o tym, co aktualnie się u nas dzieje, gdzie jesteśmy i ile czasu  nas nie będzie.

– Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność. Pilnujmy naszych torebek czy plecaków i stale kontrolujmy co się wokół nas dzieje, aby nie paść ofiarą kieszonkowców.

– Wsiadając za kierownicę pojazdu, zachowajmy szczególną ostrożność i wszelkie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Przed podrożą sprawdźmy czy auto którym podróżujemy jest w pełni sprawne

– Zapnijmy pasy bezpieczeństwa a dzieci umieśćmy w fotelikach

– Włączmy światła mijania

–  Nie korzystajmy podczas jazdy z telefonów komórkowych

– Stosujmy się do przepisów i ograniczeń prędkości. Dostosujmy jazdę do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy ruch w tych dniach będzie wzmożony, a nawet utrudniony, szczególnie w rejonie cmentarzy. Zwróćmy uwagę na inne pojazdy, ale również  na pieszych. Należy pamiętać , że parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.

– Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą  większej gotówki czy wartościowych przedmiotów.

– Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców i ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, zaopatrzmy je w kartkę z  numerem telefonu do opiekunów. Uczmy  że  zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta  lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza

/RB/

 

 

Udostępnij