Złodzieje katalizatorów grasują w Koluszkach

parking-01012022

Na przełomie listopada i grudnia doszło do wielu kradzieży katalizatorów na terenie Koluszek. Przestępcy decydują się często na bardzo zuchwałe rabunki, nawet pod oknami domów właścicieli lub na ruchliwych parkingach.

– W nocy na jednym z koluszkowskich osiedli skradziono kilka katalizatorów w samochodach marki mitsubishi. Policjantom do tej pory nie udało się namierzyć sprawców. Nie pomógł miejski monitoring. Szkoda, że nie działało też oświetlenie uliczne – poinformowała nas Sylwia w wiadomości mailowej.

Złodzieje wycinają katalizatory w kilkadziesiąt sekund. Uszkodzenie obudowy katalizatora jest bez znaczenia – w większości przypadków celem jest drogocenny złom (z uwagi na zawarte metale szlachetne w katalizatorze – głównie rod, pallad i platynę) . Złodzieje na jednej kradzieży mogą zyskać do kilkuset zł, a ofiary tracą od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Właściciele niektórych modeli aut okradani są wielokrotnie.

Koluszkowska policja ostrzega

Policjanci każdej nocy patrolują osiedla pod kątem ujawniania popełnianych wykroczeń i zapobiegania przestępstwom. Jednak nadal zdarzają się sytuacje, kiedy złodzieje wykorzystują osłonę nocy i wymontowują katalizatory z samochodów.

– W ostatnim czasie w Koluszkach na parkingach osiedlowych miały miejsce kradzieże katalizatorów z samochodów – mówi mł. asp. Aneta Kotynia, oficer prasowy koluszkowskiej policji. – Zazwyczaj miejscem  kradzieży są niemonitorowane parkingi, nieoświetlone i o znikomym ruchu. Złodzieje sprzedają ,,łupy” w miejscach skupujących odpady warsztatowe. Gdy tylko odpalimy silnik, natychmiast usłyszymy charakterystyczny basowy dźwięk, świadczący o braku tego elementu. Katalizator jest bardzo potrzebny w aucie, wychwytuje i neutralizuje szkodliwe związki zawarte w spalinach – dodaje.

Uważajmy na złodziei katalizatorów

Katalizatory nie mają żadnych oznaczeń, przez co są trudne do namierzenia. Policjanci apelują do mieszkańców o czujność i ostrożność. Zwracanie uwagi na osoby, których zachowanie wzbudza w nas niepokój bądź jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące sytuacje, na przykład słyszymy dźwięk, który mógłby świadczyć o tym, że ktoś używa szlifierki kątowej w środku nocy lub kręci się obok samochodów, zagląda do nich, to natychmiast dzwońmy na nr alarmowy 112.

 

 

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności