Radni zwiększyli środki na budowę muzeum

Gmina Koluszki rozstrzygnęła przetarg na kapitalny remont budynku przy ul. 3 maja 17 w Koluszkach i utworzenie w nim muzeum gminy. Inwestycja kosztować będzie 7,7 mln zł – ponad dwukrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

Przetarg ogłoszono w listopadzie. W zakres zaplanowanego zamówienia wchodzi: 

  • kapitalny remont  budynku o powierzchni użytkowej 380,83 m2 celem poprawy stanu technicznego oraz estetyki zewnętrznej i wewnętrznej obiektu wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku z przeznaczeniem na działalność kulturalną,
  • wykonanie niezbędnych przyłączy i nowych instalacji wewnętrznych,
  • wykonanie elementów aranżacji wewnątrz
  • zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Na parterze budynku mają powstać pomieszczenia biurowe, sala multimedialna, recepcja, szatnia i toaleta. Natomiast na piętrze znajdować się będzie część wystawowa.

Gmina poinformowała, że na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć 3 200 000 zł. Do urzędu wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm: Opol-ska Sp z o.o. Spółka komandytowa z Opola i DAN – BUD Damian Łuczyk z Szumska. Wartość umowy to 7 729 935 zł.

Przetarg rozstrzygnięto dzień po tym, jak radni Rady Miejskiej wprowadzili zmiany do tegorocznego budżetu gminy i zwiększyli środki zaplanowane na tę inwestycję. Na realizację inwestycji gmina otrzymała dofinansowanie unijne na poziomie 2,1 mln zł.

Marzenia lokalnych historyków

Budynek przy ul. 3 Maja 17 został wzniesiony pod koniec XIX wieku. W przeszłości pełnił funkcje pomocnicze dla dworca kolejowego, a w późniejszym okresie został zaadaptowany na lokale socjalne i usługowe. Przez krótki okres zorganizowano też w nim Salę Muzealną przy współpracy ze stowarzyszeniem „Historia Koluszek”, które od lat zabiega o utworzenie koluszkowskiego muzeum z prawdziwego zdarzenia. W końcu obiekt w centralnej części Koluszek przejdzie gruntowny remont, dzięki któremu będzie można spełnić marzenie lokalnych historyków.

„Wirtualny” mundur kolejarza

Co ciekawe, w obiekcie zostaną zamontowane czujniki ruchu zintegrowane z oświetleniem oraz urządzeniami audiowizualnymi. Kierunek zwiedzania ma wskazywać LED-owe oświetlenie w formie torów kolejowych. Przestrzeń wystawowa będzie przyciemniona, a dana ekspozycja zostanie podświetlona i uaktywniona dopiero w momencie dotarcia do niej zwiedzającego. W obiekcie znajdzie się tzw. totem multimedialny, dzięki któremu będzie można „wirtualnie” nałożyć mundur kolejarza na zeskanowaną postać. Etapy budowy linii kolejowych pokaże mapa interaktywna, a napisy na płaszczyznach podłóg będą wyświetlane przez specjalne projektory gobo. To tylko kilka z wielu zaplanowanych multimedialnych atrakcji koluszkowskiego muzeum.

Piasny: Muzeum przedstawi bogate dzieje regionu

 – Jestem przekonany, że obiekt będzie przyciągać uwagę koluszkowian i wszystkich odwiedzających nasze miasto, przedstawiając bogate dzieje regionu, a także realizując misję edukacyjną. Wierzę, że będzie to jedno z ważniejszych zadań muzeum Koluszek. Niech ono służy dalszemu wychowaniu dzieci i młodzieży – podkreśla Ryszard Piasny, radny Rady Miejskiej w Koluszkach.

muzeum_koluszki_ (2)

Dokumentację projektową muzeum wykonała Jander Kabza Architekci s.c.  z Łodzi. Poniżej prezentujemy wizualizacje.

/RB/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności