Trwa remont najstarszego murowanego budynku w Koluszkach. Powstanie w nim muzeum

W budynku przy ul. 3 maja 17 w Koluszkach powstaje muzeum gminy. Ciekawą historię tego obiektu przedstawiają lokalni pasjonaci historii.

Inwestycja kosztować będzie 7,7 mln zł. Przetarg ogłoszono w listopadzie. W zakres zaplanowanego zamówienia wchodzi: 

  • kapitalny remont  budynku o powierzchni użytkowej 380,83 m2 celem poprawy stanu technicznego oraz estetyki zewnętrznej i wewnętrznej obiektu wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku z przeznaczeniem na działalność kulturalną,
  • wykonanie niezbędnych przyłączy i nowych instalacji wewnętrznych,
  • wykonanie elementów aranżacji wewnątrz
  • zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Na parterze budynku mają powstać pomieszczenia biurowe, sala multimedialna, recepcja, szatnia i toaleta. Natomiast na piętrze znajdować się będzie część wystawowa.

Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm: Opol-ska Sp z o.o. Spółka komandytowa z Opola i DAN – BUD Damian Łuczyk z Szumska. Na realizację inwestycji gmina otrzymała dofinansowanie na poziomie 2,1 mln zł.

Budynek kolejarzy, Dom Żołnierzy i „Węzełek”

Jak informuje stowarzyszenie „Historia Koluszek”, w latach 1865 – 1866 r. Koluszki stały się stacją węzłową dla Dróg Żelaznych Warszawsko Wiedeńskiej i Fabryczno Łódzkiej. W związku z rozwojem stacji i wzrostem zatrudnienia, postanowiono wybudować szereg budynków do użytku stacji, jak i samych kolejarzy. Wśród nich znalazł się budynek przyszłego muzeum (przy ob. ul. 3 Maja 17). Obecnie jest to najstarszy murowany budynek w Koluszkach – wybudowany 18 lat przed rozpoczęciem budowy Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

W okresie II wojny światowej Niemcy urządzili w budynku Soldatenheim (Dom Żołnierza), w którym była kantyna oraz mieszkania dla żołnierzy. W 1945 r. do budynku wrócił Związek Zawodowy Kolejarzy (ZZK), który zorganizował tam świetlicę dla kolejarzy. W kolejnych latach budynek pełnił funkcje mieszkalne, a na parterze mieścił się „Węzełek” – znany koluszkowianom mały bar.

Marzenia lokalnych historyków 

Budynek przy ul. 3 Maja 17 został wzniesiony pod koniec XIX wieku. W przeszłości pełnił funkcje pomocnicze dla dworca kolejowego, a w późniejszym okresie został zaadaptowany na lokale socjalne i usługowe. Przez krótki okres zorganizowano też w nim Salę Muzealną przy współpracy ze stowarzyszeniem „Historia Koluszek”, które od lat zabiega o utworzenie koluszkowskiego muzeum z prawdziwego zdarzenia. W końcu obiekt w centralnej części Koluszek przejdzie gruntowny remont, dzięki któremu będzie można spełnić marzenie lokalnych historyków.

„Wirtualny” mundur kolejarza

Co ciekawe, w obiekcie zostaną zamontowane czujniki ruchu zintegrowane z oświetleniem oraz urządzeniami audiowizualnymi. Kierunek zwiedzania ma wskazywać LED-owe oświetlenie w formie torów kolejowych. Przestrzeń wystawowa będzie przyciemniona, a dana ekspozycja zostanie podświetlona i uaktywniona dopiero w momencie dotarcia do niej zwiedzającego. W obiekcie znajdzie się tzw. totem multimedialny, dzięki któremu będzie można „wirtualnie” nałożyć mundur kolejarza na zeskanowaną postać. Etapy budowy linii kolejowych pokaże mapa interaktywna, a napisy na płaszczyznach podłóg będą wyświetlane przez specjalne projektory gobo. To tylko kilka z wielu zaplanowanych multimedialnych atrakcji koluszkowskiego muzeum.

muzeum_koluszki_ (2)

Dokumentację projektową muzeum wykonała Jander Kabza Architekci s.c.  z Łodzi. Poniżej prezentujemy wizualizacje.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności