Chcą wybudować fermę drobiu na terenie gminy. Mieszkańcy są przeciwni

broileryFirma StoFarm z Karczewa chce wybudować fermę drobiu na terenie naszej gminy. Mieszkańcy są przeciwni tej inwestycji – w poniedziałek złożyli specjalny protest.

Burmistrz Koluszek, Waldemar Chałat, opublikował obwieszczenie z którego wynika, że StoFarm wnioskuje o wydanie decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia. Z naszych informacji wynika, że firma z Karczewa chce wybudować na terenie gminy 10 kurników do hodowli pół miliona brojlerów.

Katarzyna Staroń, sołtys sołectwa Stamirowice-Leosin jest zaskoczona planami firmy StoFarm. – 16 czerwca Urząd Miejski poinformował mnie o tym, że nie są prowadzone jakiekolwiek postępowania administracyjne dotyczące tego typu przedsięwzięć – mówi.

W obwieszczeniu napisano, że zostało ono ogłoszone 12.08.2015 r. Katarzyna Staroń zwraca jednak uwagę, że dokument pojawił się w Biuletynie Informacji Publicznej 21 sierpnia, a sołtysów z tego terenu poinformowano dopiero 25 i 26 sierpnia. – Szkoda, że tak późno zostaliśmy powiadomieni o tych planach. W obwieszczeniu znajduje się przecież informacja, że w terminie do 21 dni od dnia ogłoszenia, można zapoznać się ze szczegółową dokumentacją sprawy – zauważa.

  W poniedziałek, do władz Koluszek wpłynął protest w sprawie budowy fermy drobiu na terenie gminy. Mieszkańcy sołectwa Stamirowice-Leosin oraz terenów przyległych wyrazili nadzieję, że władze nie będą reprezentowały w tej sprawie interesów inwestora. Są także zdziwieni publicznymi deklaracjami Mateusza Karwowskiego, doradcy burmistrza, jakoby temat budowy fermy drobiu został już przesądzony.

Na jedno ze spotkań z mieszkańcami zaprosiłam Pana Mateusza Karwowskiego. Uzyskałam jednak odmowną odpowiedź. Pan Mateusz Karwowski stwierdził, że Urząd Miejski będzie we wrześniu prowadził konsultacje w tej sprawie. Tym samym podjęliśmy pierwsze działania i złożyliśmy oficjalny protest – informuje Katarzyna Staroń. – Nie interesują nas zapewnienia Pana Mateusza Karwowskiego, który mówi o korzyściach z budowy fermy drobiu na terenie gminy. Dla nas istotne są problemy i konsekwencje wybudowania takiego obiektu – dodaje.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Koluszek. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

d

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności