Bezpieczne świętowanie dla zwierzaków

Koluszkowscy policjanci przypominają o konieczności zadbania o bezpieczeństwo czworonogów podczas sylwestra. Mundurowi corocznie otrzymują zgłoszenia o zagubionych psach, które uciekły w wyniku strachu przed hukiem fajerwerków.

Warto przypomnieć kilka zasad, które pomogą naszym zwierzakom bezpiecznie przejść przez ten trudny dla nich okres. Pamiętajmy także, że właściciele ponoszą odpowiedzialność i mogą być ukarani mandatem za niezachowanie ostrożności.

Coroczne sceny zgubionych psów, uciekających ze strachu przed hukiem petard, są niestety powszechne. Policja w Koluszkach zaleca właścicielom zadbanie o bezpieczeństwo swoich pupili już przed rozpoczęciem nowego roku.

Zanim zaczniemy świętować, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  1. Używajmy smyczy: Podczas spacerów z psem zawsze używajmy smyczy. Nigdy nie możemy być pewni, kiedy i gdzie ktoś odpali petardę lub urządzi pokaz fajerwerków.
  2. Zabezpieczmy zwierzaka: Huk petard niepokoi zwierzęta, nawet te, które wcześniej nie przejawiały strachu przed nimi. Jeśli mamy możliwość, wyposażmy naszego zwierzaka w chip, co ułatwi jego odnalezienie w przypadku ucieczki.
  3. Obroża z adresem: Upewnijmy się, że zwierzak ma obrożę z adresem. W przypadku psów i kotów, które źle znoszą huk, ważne jest, aby informacje kontaktowe właściciela były łatwo dostępne.
  4. Unikajmy spacerów wieczorem: Unikajmy wychodzenia na spacery późnym wieczorem, kiedy natężenie wystrzałów jest największe.
  5. Zapewnijmy schronienie: Jeśli zwierzak boi się wybuchów, zadbajmy o to, aby był w bezpiecznym miejscu, np. w domu lub garażu.
  6. Sprawdźmy ogrodzenie: Upewnijmy się, że ogrodzenie posesji jest szczelne i nie ma żadnych miejsc, przez które zwierzak mógłby uciec.

Przestrzeganie tych prostych zasad może uchronić naszych pupili przed niepotrzebnym stresem i ucieczką, które nierzadko kończą się tragicznie. Warto również pamiętać o odpowiedzialności karno-administracyjnej właściciela zwierzęcia.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności