Jan Sudowski: Gdy władza jest niekompetentna, dajemy jej czerwoną kartkę [FELIETON]

jan_sudowskiŻycie ludzkie składa się z ciągłych wyborów, według zapisanej myśli „raz wybrawszy, do końca wybierać muszę”. Wyborów dokonujemy codziennie, od tych drobnych – na przykład dokonywanych podczas zakupów w sklepie, po wybory życiowe. Gdy byliśmy dziećmi, wyborów dokonywali za nas rodzice. Po uzyskaniu pełnoletniości, wyborów dokonujemy sami. Mają one wpływ na nas osobiście, na nasze rodziny, nasze otoczenie, sąsiadów, ludzi którymi spotykamy się w pracy. Te nasze pojedyncze wybory kształtują rzeczywistość, w której żyjemy, która nas otacza.

W demokracji, co kilka lat dokonujemy wyborów ludzi, którzy w naszym imieniu rządzą na szczeblu lokalnym i krajowym. W zależności od tego jak sprawują władzę oceniamy tych ludzi. Jeżeli sprawują władzę dobrze, kompetentnie, uczciwie, mamy poczucie, że sprawy publiczne idą w dobrym kierunku. Gdy natomiast władza nie jest kompetentna, uczciwa, dopuszcza się nadużyć, a sprawy publiczne idą w złym kierunku, dajemy takiej władzy czerwoną kartkę.

Teraz mamy czas refleksji, oceniamy rządzących przez ostatnie 8 lat, przedstawicieli władzy, którą sprawowała koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oceniamy to przez pryzmat swoich poglądów i doświadczeń, swojej sytuacji osobistej, ale również przez dostępny nam ogląd spraw państwowych. Nie ułatwia nam tego, sytuacja w mediach masowego przekazu, które w przeważającej mierze nie są już w polskich rękach (prasa jest w 80% własnością kapitału zagranicznego). Często w tych mediach pracują „resortowe dzieci”, ludzie mentalnie i rodzinnie ukształtowani przez system komunistyczny. W tych warunkach w wyborach do parlamentu, które odbędą się 25.10.2015 r. każdy będzie musiał podjąć jedną z najważniejszych decyzji politycznych, która będzie miała olbrzymi wpływ na dalsze losy naszej Ojczyzny.

JAN SUDOWSKI

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności