Od A do Z. Podsumowanie roku 2015

Jaki był 2015 rok dla gminy Koluszki? Oto nasze subiektywne podsumowanie – od A do Z.

A jak Akademia Rozwoju Pasji i Talentów – w 2015 roku podopieczni trenera Tomasza Ścibiorka zajęli trzecie miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego. To duży sukces młodych adeptów futbolu (rocznik 2005).

B jak burmistrz – w 2015 roku burmistrzowi udało się zrealizować część obietnic wyborczych, które dotyczą inwestycji drogowych. Niesmak budzą jednak kolejne spory sądowe Waldemara Chałata, m.in. z byłym dyrektorem MOK-u Piotrem Kaczmarkiem (o tym innym razem).

C jak Cztery Struny Świata – w jedynym klubie muzycznym w naszym mieście mogliśmy zobaczyć koncerty m.in. zespołu Kobranocka, Artura Gadowskiego czy Haydamaky.

D jak dotacje – w 2015 roku gmina pozyskała m.in. 3,8 mln dotacji na poszerzenie koluszkowskiej strefy ekonomicznej.

E jak EKO-REGION – radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę, na mocy której gmina objęła udziały w spółce, która zagospodaruje gminne składowisko odpadów. Póki co szczegóły nie są znane – wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

F jak Feliks Bińkowski – w 2015 roku gałkowski kulturysta zdobył wiele trofeów. Między innymi stanął na najwyższym stopniu podium podczas III Igrzysk European Masters Games w Nicei.

G jak gmina Koluszki – zajmujemy 308 miejsce pod względem zamożności małych miasteczek. Koluszki wyprzedziły takie miejscowości jak Szadek, Uniejów czy Działoszyn. Ranking opublikowało pismo „Wspólnota”.

H jak Historia Koluszek – stowarzyszenie o takiej nazwie wydało zbiór archiwalnych artykułów o Koluszkach. Mówią one o wydarzeniach dziejących się wokół rozrastającego się największego węzła kolejowego w Polsce.

I jak inwestycje – w 2015 roku powstała m.in. 26 km sieć kanalizacyjna. Otrzymaliśmy na ten cel 25 mln zł dofinansowania z środków zewnętrznych.

J jak jubileusz – w listopadzie odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 25-lecia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach. Parafianie mieli okazję zobaczyć m.in. spektakl muzyczny „Santo Subito” i koncert zespołu Eklezia. Na jubileuszu zabrakło budowniczych parafii – ks. Stanisława Dwornika i ks. Mariana Cymerysa.

K jak KKS Koluszki – w 2015 roku „Kaksa” wygrała dziesięć ligowych meczów, trzynastokrotnie musiała uznać wyższość rywala, a siedem razy dzieliła się punktami. Aktualnie podopieczni trenera Leszka Warchoła zajmują trzynaste miejsce z dorobkiem szesnastu punktów, po rundzie jesiennej sezonu 2015/2016.

L jak Lidia Kopania – koluszkowianka wydała jesienią album „Pod słowami”. Jest to trzeci solowy projekt gwiazdy, która reprezentowała Polskę na Eurowizji w 2009 roku.

Ł jak Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, z którą gmina podpisała umowę na opracowanie koncepcji lokalizacji portu przeładunkowego w naszym mieście.

M jak Mateusz Karwowski – doradca burmistrza. W 2015 roku ogłoszono kilka naborów na wolne stanowiska urzędnicze. Mieszkańcy żartują, iż pracę w koluszkowskim magistracie można było otrzymać tylko z takim komentarzem w CV: „znajomy Mateusza”.

N jak Niemcy – to właśnie w tym kraju, przedsiębiorstwo AGAT wybuduje myjnię dla szybkiej kolei. Jej otwarcie planowane jest w połowie 2016 roku. Firma Agat ma już na swoim koncie budowę specjalistycznej myjni dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W 2015 roku świętowała 25-lecie istnienia.

O jak odpady – w listopadzie radni większą liczbą głosów zdecydowali o podwyżce stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Od nowego roku zapłacimy 8 zł za odpady segregowane, a 17 zł za niesegregowane. Nadal nie wprowadzono zapowiadanych zniżek dla rodzin wielorodzinnych.

P jak Prawo i Sprawiedliwość – w Koluszkach PiS wygrał zarówno wybory prezydencie jak i wybory parlamentarne. Dobre wyniki tej partii w naszej gminie to duży sukces Mariusza Kotyni, radnego Rady Powiatu oraz szefa Prawa i Sprawiedliwości w powiecie łódzkim wschodnim.

R jak Róże Europy – to, obok zespołu ŁZY i kabaretu SMILE,  gwiazdy Dni Koluszek 2015. W trakcie święta miasta odbyło się również „Największe rodzinne śniadanie w samym sercu Polski”.

S jak StoFarm – firma z Karczewa chce wybudować na terenie gminy Koluszki 10 kurników do hodowli pół miliona brojlerów. W sierpniu do władz gminy wpłynął protest w tej sprawie. Mieszkańcy wyrazili w nim zdziwienie publicznymi deklaracjami Mateusza Karwowskiego, jakoby temat budowy fermy drobiu został już przesądzony.

T jak tytuł honorowego kanonika, który w grudniu otrzymał ks. dziekan Krzysztof Nowak, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

U jak Urząd Marszałkowski w Łodzi, który ma przeznaczyć 17,6 mln zł na przebudowę ul. Brzezińskiej w latach 2016-2017. Od lat czekamy na remont głównej ulicy w Koluszkach.

W jak wydarzenia – Dni Koluszek, Dożynki czy koncert Filharmonii Łódzkiej – imprezy zorganizowane w 2015 roku w Parku Miejskim można policzyć na palcach jednej dłoni.

Z jak zarobki – od 2015 roku burmistrz Koluszek zarabia prawie tyle co prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz – 12 297 zł brutto miesięcznie.

dw

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności