Drożej za wodę i ścieki!

woda

Średnio o 58,32 zł więcej będziemy płacić w ciągu roku za wodę i ścieki. Rada Miejska uchwaliła nowe stawki opłat. Od 1 maja 2016 r. metr sześc. wody dostarczanej z zasobów gminy będzie kosztował 3,39 zł netto (o 10 gr więcej niż dotychczas) , a metr sześc. odprowadzonych ścieków 5 zł netto (o 25 gr więcej). 0 1 zł netto wzrośnie stawka opłaty abonamentowej, która dotychczas wynosiła 36 zł rocznie (3 zł miesięcznie), a teraz będzie to 4 zł miesięcznie. Do każdej z nowych cen trzeba doliczyć stawkę podatku VAT – 8 proc. dla gospodarstw domowych, a dla przedsiębiorstw 23 proc.

Średnie, miesięczne zużycie wody przez jednego mieszkańca gminy Koluszki wynosi 2,5 metra sześć. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina zużywa w ciągu trzydziestu dni 10 metrów sześc. wody i odprowadza tyle samo ścieków (jeśli posesja jest podłączona do kanalizacji). Ponieważ podwyżka za te media wynosi w sumie 35 gr za metr sześć., statystyczna rodzina zapłaci 3,50 zł netto miesięcznie więcej. Po doliczeniu do tego opłaty abonamentowej cena wody i ścieków wzrośnie o 4,50 zł netto, a razem z 8-procentowym podatkiem VAT o 4,86 zł miesięcznie. Rocznie daje to sumę 58,32 zł.

Tomasz Szegielniak, prezes Koluszkowskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zaopatruje gminę w wodę, podczas sesji Rady Miejskiej wyliczył tymczasem, że podwyżka dla czteroosobowej rodziny wyniesie 1,40 zł miesięcznie…

– Ceny wody i ścieków nie wzrosły od 3 lat – uzasadniał Tomasz Szczegielniak. – Nie jesteśmy w stanie utrzymać cen na dotychczasowym poziomie.

Kwota netto za metr sześc. wody wzrosła więc o 3,03 proc., a ścieków o 5,26 proc. Opłata abonamentowa zwiększyła się natomiast aż o 33 proc. Przeciwko nowym stawkom opłat za wodę i ścieki głosowało sześciu radnych, jeden wstrzymał się od głosu, a czternastu było za.

Średnie, dobowe zużycie wody w gminie Koluszki wynosi 7000 m sześc. Dzięki podwyżce o 10 gr wpływy tylko z tytułu dostarczania wody powinny wzrosnąć o ok. 250 tys. zł rocznie. Straty wody wynoszą jednak w całej gminie aż 30 proc.

Podwyżki cen wody obawiali się niedawno mieszkańcy protestujący przeciwko budowie ubojni przez firmę SuperDrob na terenie Koluszkowskiej Strefy Ekonomicznej. Wiadomo bowiem, że zakład ten planuje dobowy pobór wody na poziomie 2500 m sześc. W podjętym także na ostatniej sesji Rady Miejskiej „Trzyletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2016-2018” zapisano, że istniejące ujęcia nie zaspokajają w pełni potrzeb na dostawę wody, a w związku z tym zasadnym jest wykonanie dwóch studni głębinowych i zbiorników retencyjnych na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Koluszkach „w celu umożliwienia zapewnienia dostaw wody do obiektów powstających w Koluszkowskiej Strefie Ekonomicznej”…

ij

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności