„Gałkowianie” śpiewają od ośmiu lat [ZDJĘCIA]

fot. Ola Zrobek
fot. Ola Zrobek

Ich teczki z nutami i tekstami utworów mają już pokaźną grubość. Zespół „Gałkowianie” śpiewa od ośmiu lat i ma w swoim repertuarze zarówno piosenki rozrywkowe i biesiadne, jak i przyśpiewki ludowe, pieśni patriotyczne i religijne, a nawet covery popularnych piosenek. W ostatnim czasie mierzy się również z utworami operetkowymi. Dwóch tenorów w niczym nie ustępuje kilkunastu wysokim, kobiecym głosom. Akompaniują również dwaj mężczyźni – pan Wiesław na akordeonie i pan Stanisław na bębenku ludowym.

– Zespół Śpiewaczy „Gałkowianie” debiutował na scenie 15 sierpnia 2008 r., występując z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej – opowiada Teresa Chmielecka, założycielka zespołu. – Najpierw były w nim same kobiety wywodzące się z Koła Gospodyń Wiejskich w Gałkowie Dużym. Po dwóch latach dołączyli do nas także mężczyźni.

Obecnie zespół liczy ponad dwadzieścia osób. Występuje na licznych koncertach, imprezach kulturalnych, uroczystościach kościelnych i patriotycznych. Na swoim koncie ma też nagrody i wyróżnienia za udział w przeglądach piosenki. „Gałkowianie” koncertują nie tylko na terenie naszej gminy, ale całego województwa łódzkiego. Nie mieli również obaw, by wziąć udział w konkursie piosenki dla seniorów organizowanym w Warszawie, gdzie stanęli w szranki z kilkudziesięcioma zespołami z całej Polski.

– Dla nas muzyka jest pasją, ale jeszcze większą pasją jest dzielenie się nią z innymi – podkreśla pani Teresa. – Dlatego z wielką chęcią śpiewamy dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej, emerytów, rencistów, inwalidów, jak również dla przedszkolaków i uczniów.

-A jak wyglądają nasze rocznice ślubu, gdy cały zespół śpiewa jubilatom! – żartują inni.

Większość członków zespołu podkreśla, że pasję do śpiewania odkryła dopiero po przejściu na emeryturę.
– Wcześniej nie było na to czasu, bo trzeba było zająć się pracą i wychowywaniem dzieci – przyznają „Gałkowianie”. – Teraz śpiewanie i występowanie na scenie to dla nas przyjemność i świetna rozrywka.
Zespołowi udało się także nagrać płytę.

– W starej plebani (zespół ma swoją siedzibę przy parafii w Gałkowie Dużym, przyp. red.) urządziliśmy studio nagrań – wspominają z uśmiechem członkowie zespołu. – Mieliśmy profesjonalny sprzęt, ale żeby wyciszyć ściany, obłożyliśmy je licznymi kocami i gobelinami. Wszystko poszło bardzo sprawnie i żadnego utworu nie powtarzaliśmy. Płyta rozeszła się jak świeże bułeczki.

Obecnie „Gałkowianie” przygotowują się do występu podczas Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniora, który w kwietniu odbędzie się w Koluszkach.

ij/fot. Ola Zrobek

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności