Każde życie jest bezcenne

marszPo raz trzeci ulicami Koluszek przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. To radosna manifestacja przywiązania do fundamentalnych wartości: życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz rodziny rozumianej jako trwały związek małżeński kobiety i mężczyzny otwarty na przyjęcie i wychowanie dzieci. Koluszkowski marsz zaplanowano na niedzielę 19 czerwca. Wtedy też odbędzie Festyn Rodzinny.

– Chcemy publicznie demonstrować radość z posiadania rodziny oraz zwrócić uwagę opinii publicznej i władz, zarówno tych lokalnych, jak i ogólnopolskich, na sytuację polskich rodzin – mówi Adrian Piasny, jeden z organizatorów koluszkowskiego marszu.

Koluszki na mapie 140 miast

Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się w tym roku w 140 miastach i miasteczkach w całej Polsce, w tym w pobliskich Brzezinach, Łodzi, Zgierzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim. Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Warszawy w 2006 r. Akcja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny rozszerzyła się stopniowo na cały kraj. Koluszki na marszowej mapie pojawią się po raz trzeci.

Koluszkowski marsz wyruszy o godz. 15 spod kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wcześniej, o godz. 14 zostanie tam odprawiona Msza Święta. Radosny pochód przejdzie ulicami Słowackiego, Wigury, Brzezińską, 3 Maja, Wiadukt oraz 11 Listopada, aby dojść do kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie uczestnicy marszu przekroczą Bramę Miłosierdzia.

Bo w rodzinie nikt nie zginie

Na terenie parafii przy ul. 11 Listopada odbędzie się Festyn Rodzinny. Wystąpi znany łódzki zespół dziecięcy Mały Chór Wielkich Serc. Zaplanowano także przegląd twórczości artystycznej pt. „Bo w rodzinie nikt nie zginie…”, przygotowany przez przedszkola i szkoły naszej gminy. Obok występów na scenie będzie też szereg atrakcji: konkursy sportowe dla całych rodzin, ścianka wspinaczkowa, piramidy ze skrzynek czy malowanie twarzy. Będzie można także skosztować domowych wypieków i kiełbasy z grilla oraz zdobyć drobne upominki. Dodatkowo rozdane zostaną nagrody w konkursie plastycznym, który skierowany jest do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z placówek edukacyjnych na terenie gminy Koluszki. Tematem konkursu jest hasło tegorocznego marszu: „Każde życie jest bezcenne”. Termin składania prac konkursowych mija 14 czerwca.

Organizacji marszu w naszym mieście podjęły się rodziny z Domowego Kościoła wraz z innymi wspólnotami działającymi przy parafiach. Mocno wsparł tę inicjatywę ks. kanonik Krzysztof Nowak, dziekan koluszkowskiego dekanatu. Pomocy w organizacji koluszkowskiego Marszu dla Życia i Rodziny nigdy nie odmawia lokalna władza: burmistrz Waldemar Chałat oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Szostak, którzy posiadają przyznawany przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny certyfikat „Samorządowiec Przyjazny Rodzinie”. Przy organizacji koluszkowskiego święta rodzin pomocne są także władze powiatowe oraz lokalni przedsiębiorcy.

Stop aborcji. Wybierz życie

W tym roku hasło wszystkich Marszów dla Życia i Rodziny brzmi: „Każde życie jest bezcenne”. Nie jest ono przypadkowe. Marsze zbiegają się z kampanią zbierania podpisów pod społecznym projektem mającym na celu pełną ochronę życia dzieci nienarodzonych. Podczas marszów można złożyć podpis pod tym projektem, który całkowicie broni życia, a zarazem zobowiązuje państwo do zapewnienia wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne lub poczęte w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

Przepisy karne, stanowiące jedynie fragment projektu, spowodowały wiele nieporozumień i pojawiły się głosy, że kobiety dokonujące aborcji będą bezwzględnie karane.

– Proponowana zmiana prawa karnego służy wprowadzeniu ochrony prawnej dziecka poczętego, bowiem w chwili obecnej polskie prawo karne w ogóle nie rozpoznaje podmiotowości dziecka poczętego, chroniąc jedynie „stan ciąży” – mówił w rozmowie z Katolicka Agencją Informacyjną mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris., współautor projektu Komitetu „Stop aborcji”. – Zważając jednak na szczególną sytuację, w jakiej znajduje się kobieta, która dokonuje aborcji, projekt obywatelski powierza sądom nadzwyczajny środek łagodzenia odpowiedzialności matki, wobec której bez żadnych warunków wstępnych od kary można odstąpić.

Możliwość odstąpienia od kary nie dotyczy tych, którzy dopomagają albo nakłaniają kobietę do dokonania aborcji, w tym lekarzy oraz ojca dziecka.

– Rolą prawa karnego jest przede wszystkim zapobieganie przestępstwom, a nie pomsta za już dokonany czyn – dodał mec. Kwaśniewski. – Groźba kary ma przede wszystkim funkcję prewencyjną, ma zniechęcić do popełnienia przestępstwa. Tymczasem automatyczna, ustawowa bezkarność ma charakter przyzwolenia na zbrodnię. Tak też rozumieli automatyczną bezkarność komuniści, gdy wprowadzali ją do polskiego systemu prawnego w 1956 r.

ij

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności