Doposażą plac zabaw z budżetu sołeckiego

soltys-www

Stamirowice i Leosin leżą we wschodniej części gminy Koluszki. We wrześniu mieszkańcy zdecydowali, że środki z tzw. budżetu sołeckiego przeznaczą między innymi na doposażenie placu zabaw.

Stamirowice i Leosin dawniej należały do gminy Długie i parafii w Jeżowie. Do dzisiaj w  tej pierwszej miejscowości zachował się cmentarz ewangelicki z XIX w, na którym znajduje się kilka płyt nagrobnych i metalowych krzyży. Obecnie w sołectwie mieszkają 164 osoby.

Sołtysem Stamirowic i Leosina jest 24-letnia Katarzyna Staroń. W poprzednim roku została po raz drugi obdarzona zaufaniem przez mieszkańców. – Do tej pory udało nam się ogrodzić plac zabaw, co wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa dzieci, wspólnie z mieszkańcami odnowiliśmy również znajdujące się tam zabawki. Czekamy na rozbudowę oświetlenia ulicznego w ramach tegorocznego budżetu sołeckiego – mówi pani sołtys. – Na działce sołeckiej odbywają się imprezy integracyjne dla mieszkańców. Nie brakuje wtedy ogniska czy konkursów rekreacyjno-sportowych dla dzieci. Atrakcją jednej z imprez były pokazy strażackie i zawody strzeleckie.

Mieszkańcy sołectwa zdecydowali, że przyszłoroczny budżet sołecki przeznaczą m.in. na doposażenie placu zabaw i wycieczkę dla dzieci. – Początkowo chcieliśmy część środków przeznaczyć na zakup traktorka do koszenia boiska sołeckiego, ale nasz wniosek został odrzucony przez władze gminy. W poprzednich latach ponosiliśmy duże wydatki na naprawy kosiarki, dlatego mieszkańcy opowiedzieli się za zakupem sprzętu, który mógłby nam służyć przez wiele lat – tłumaczy Katarzyna Staroń.

Na terenie sołectwa firma SuperDrob chce mieć swoją fermę drobiu. W lutym, w programie „To jest temat” nadawanym na żywo przez ogólnopolską stację TVP Info, mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko tej inwestycji. – Próbujemy zatrzymać budowę ogromnej fermy drobiu na naszym terenie, ale brakuje nam wsparcia władz gminy – mówi pani sołtys. – Nie chcemy w swoim sąsiedztwie smrodu i nieustannie przejeżdżających samochodów ciężarowych.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności