Dzień Bezpiecznego Internetu

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi każdego dnia monitorują sieć internetową pod kątem różnego rodzaju zagrożeń. Każdego dnia spotykają się z coraz to nowszymi pomysłami na oszukanie użytkowników internetu i wykradzenia ich danych, pieniędzy lub zwabienia ich w inną internetową pułapkę. Jak się przed tym bronić? Z pewnością edukacja to podstawa. Należy pamiętać, że my sami jesteśmy odpowiedzialni za większość infekcji internetowych i nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe nic nie zrobi jeżeli pominiemy ostrzeżenia i wejdziemy na stronę potencjalnie zagrożoną.

 

Należy pamiętać, że nie wolno klikać w linki przesyłane do nas na skrzynkę pocztową bo z pozoru bezpiecznie i realnie wyglądające informacje wskazane na niedoręczonej przesyłce pocztowej mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszych danych, gdyż tak naprawdę klikając w taki załącznik możemy uruchomić program szyfrujący cały nasz dysk komputerowy. Dokonując zakupów internetowych w sklepach oferujących niezwykłe promocje, należy w pierwszej kolejności zapoznać się dokładnie z regulaminem, a nawet sprawdzić firmę, na którą zarejestrowany jest sklep w ogólnie dostępnych w internecie bazach. W przypadku kontaktów internetowych należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie, nie wiemy jakie zamiary ma ta osoba, czy w rzeczywistości nie jest to bardzo niebezpieczny przestępca.

A co zrobić gdy dojdzie do sytuacji, iż staniemy się ofiarą cyberprzestępstwa?

Najważniejsze jest aby nic nie robić pochopnie, w miarę możliwości zabezpieczyć przed zniszczeniem jak najwięcej danych. Nie usuwać żadnych nawet kompromitujących danych z komputera czy telefonu, nie usuwać profili na portalach społecznościowych. Warto zrobić kopię całego profilu, wówczas będziemy mieli dane np. z Messengera wraz ze zdjęciami. Jeżeli nie czujemy się na siłach aby zabezpieczyć te dane, dobrze jest odłączyć komputer i telefon od sieci i zabezpieczyć go w całości. Jeżeli odłączymy komputer lub telefon od sieci, zabezpieczymy dane przed zdalnym usunięciem przez innego użytkownika. O przestępstwie należy poinformować najbliższy komisariat Policji, przekazując jak najwięcej informacji i dowodów, które mogą pomóc w ustaleniu danych sprawcy.

W przypadku ujawnienia nielegalnych treści w Internecie można skontaktować się z pracownikami Hotline www.dyzurnet.pl, gdzie zgłosimy informacje np. o stronie zawierającej treści pedofilskie. Wszelkie naruszenia w postaci nielegalnych treści w internecie można również zgłosić do Prezesa UKE.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego […]

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Województwo Łódzkie włączyło się w tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Planowane wydarzenie, które odbędzie się w dniu 5/02/2019 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, będzie miało charakter konferencji z aktywnym udziałem dzieci, młodzieży i nauczycieli (debata) w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Do współpracy zaproszono Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi – Wydział do Walki z Cyberprzestępczością.

 

JESZCZE RAZ PRZYPOMINAMY JAK BEZPIECZNE KORZYSTAĆ  Z INTERNETU

Cyberprzestępczość, a także cyberprzemoc to tematy, które policjanci poruszają podczas spotkań z młodzieżą uczęszczającą do szkół na terenie naszego województwa. Podczas rozmów z młodzieżą zawsze tłumaczą, że udostępnianie zdjęć, adresów oraz innych danych mogą wykorzystać internetowi przestępcy, którzy często podszywają się pod małoletnich po to, żeby wzbudzić ich zaufanie i nawiązać znajomość.

DZIECI / MŁODZIEŻ A INTERNET

PAMIĘTAJ!

Chroń swoje hasło
Nie podawaj swoich danych (imię, nazwisko, adres, telefon) w sieci
Nie rozmawiaj z osobami, których nie znasz
Uważaj co umieszczasz w Internecie, zanim to opublikujesz przeczytaj wpis kilka razy

TO CO TRAFIA DO INTERNETU NA ZAWSZE W NIM POZOSTAJE

Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie komputera nie mów mu wszystkiego o sobie
Nie umawiaj się z obcymi poznanymi w Internecie
Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, nigdy nie wiesz komu je udostępni
Jeśli ktoś wysyła do Ciebie obraźliwe treści, lub twój rówieśnik jest „prześladowany”, powiadom o tym dorosłego, nie kasuj tych informacji
Nie reaguj przemocą na przemoc online
Nie siedź długo przed komputerem

 

RODZICU

Rozmawiaj z dzieckiem – Internet nie może Ciebie zastąpić   

 

Reaguj natychmiast na przemoc w sieci, której doświadcza dziecko.

 

Współpracuj ze szkołą, policją, rodzicami sprawców i świadków zabezpiecz dowody   z sieci.

 

Naucz dziecko, że nie należy reagować przemocą na przemoc online

 

Rozmawiaj z dzieckiem na temat rozmów z innymi online, aby wiedziało, że osoba  po drugiej stronie może mieć złe intencje (np. poprosi o rozebranie się przed kamerą)

 

Sprawdzaj ograniczenia wiekowe na grach (PEGI), które kupujesz dziecku  (chodzi o treści dostosowane do wieku i poziom agresji oraz przemocy)

 

Jeśli nie radzisz sobie skorzystaj z pomocy specjalistów, szukaj rozwiązania  w Internecie, u psychologa

 

Pamiętaj aby samemu nie umieszczać w Internecie zdjęć swojego dziecka nago lub w innych krępujących sytuacjach, gdyż możesz sam zaszkodzić dziecku

 

Uświadom dziecku, że nie każda osoba, która zna to od razu „znajomy”, którego umieszcza wśród kolegów na portalach społecznościowych i dzieli się prywatnymi informacjami o sobie.

Zwracaj uwagę na nietypowe zachowania dziecka, które mogą świadczyć o  nadmiernym korzystaniu z Internetu czy tez korzystaniu z nieodpowiednich treści.

 

Uczul dziecko aby każdy wpis, który chce opublikować kilka razy przeczytało i zastanowiło się czy nie ośmieszy go lub nie skompromituje , także w stosunku do innych osób.

Rozmawiaj z dzieckiem na temat jego seksualności i przesyłania ewentualnych dowodów miłości w postaci zdjęć o charakterze erotycznym .

 

UCZEŃ W INTERNECIE – NAUCZYCIELU REAGUJ!

REGULARNIE PODNOŚ SWOJĄ SAMOŚWIADOMOŚĆ  I WIEDZĘ POPRZEZ  UCZESTNICZENIE W SZKOLENIACH DOTYCZĄCYCH CYBER PRZEMOCY I INNYCH ZAGROŻEŃ

DBAJ O DOBRĄ ATMOSFERĘ /RELACJE W KLASIE/ SZKOLE

ROZMAWIAJ  Z UCZNIAMI O PROBLEMACH

USTALCIE REGULAMIN ANTYPRZEMOCOWY W SZKOLE

UŚWIADAMIAJ UCZNIÓW O KONSEKWENCJACH PRAWNYCH I KARNYCH

WYCZUWAJ NASTROJE W KLASIE , CZY NIE MA OSÓB SZYKANOWANYCH ZA POMOCĄ INTERNETU

WSPÓłPRACUJ Z RODZICAMI

INFORMUJ O OSOBACH, KTÓRE MOGĄ POMÓC I INSTYTUCJACH ZEWNĘTRZNYCH

PROWADŹ WARSZTATY  Z UCZNIAMI LUB KORZYSTAJ Z POMOCY SPECJALISTÓW

SZUKAJ Z UCZNIAMI/RODZICAMI WSPÓLNYCH ROZWIĄZAŃ

NAPIĘTNUJ ZŁE ZACHOWANIA PRZEMOCOWE

Źródło: http://www.lodz-wschod.policja.gov.pl/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności