Nasze Sołectwa. W Wierzchach strażacy są zawsze na posterunku

osp-wierzchy

W liczącym niewiele ponad 130 mieszkańców sołectwie Wierz-chy od lat funkcjonuje Ochotni-cza Straż Pożarna. – Każdy z nas może się czuć bezpiecznie właśnie dlatego, że strażacy są zawsze na swoim posterunku. Możemy na nich liczyć – mówi 50-letnia mieszkanka sołectwa.

Wierzchy znajdują się we wschodniej części powiatu łódzkiego wschodniego. Graniczą bezpośrednio z trzema sołectwami: Świny, Kazimierzów i Długie-Turobowice. Wierzchy zajmują powierzchnię 412,6 ha, czyli około 2,60 proc. powierzchni całej gminy. Centralnym punktem miejscowości jest skrzyżowanie drogi powiatowej nr 2918E Zygmuntów – Długie – Wierzchy – Jeżów oraz drogi gminnej. Przez Wierzchy płynie rzeka Rawka, która jest najdłuższym prawobrzeżnym dopływem Bzury. Na końcu miejscowości oraz przy skrzyżowaniu drogi gminnej i powiatowej znajdują się kapliczka oraz dwa krzyże. W 1926 roku w Wierzchach powstała Ochotnicza Straż Pożarna.

– Nasze hasło „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” w najlepszy i najkrótszy sposób streszcza misję, którą wypełniamy o każdej porze dnia i nocy – mówi Leszek Dziedzic, który od ponad ośmiu lat sprawuje funkcję prezesa OSP Wierzchy. – Nasza służba nie zna granic administracyjnych, dlatego niesiemy pomoc nie tylko mieszkańcom naszej gminy, ale również okolicznych powiatów. Z powodze-niem występujemy również w zawodach strażackich. Mamy drużyny żeńską i męską – wyjaśnia.

W dniu św. Floriana, patrona strażaków, Leszek Dziedzic zaprosił druhny i druhów z zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych na wspólne świętowanie w remizie strażackiej w Wierzchach. Ważną częścią tego wydarzenia było poświęcenie i oddanie do użytku OSP nowo zakupionego wozu strażackiego. Pojazd kosztował 440 tys. zł. Zakup został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W trakcie uroczystości prezes OSP Wierzchy Leszek Dziedzic uhonorował wiele osób za wspieranie jednostki. Okolicznościowe nagrody otrzymali m.in. obecny wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda, burmistrz Koluszek Waldemar Chałat i radny Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego Mariusz Kotynia.

Rolę Ochotniczej Straży Pożarnej doceniają mieszkańcy Wierzchów i decydują się doposażać jednostkę ze środków tzw. funduszu sołeckiego. W tym roku mają do dyspozycji w sumie 11 530,69 zł. Z tego 6 000 zł przeznaczyli na zakup defibrylatora dla Ochotniczej Straży Pożarnej, a 3 030,69 zł na zakup artykułów gospodarstwa domowe-go na potrzeby sołectwa z wykorzystaniem do przygotowania spotkań mieszkańców. Pozostałe środki zostaną wydane na zakup ubrania specjalnego przeciw ukąszeniu owadów dla OSP, a także na przygotowanie i organizację pikniku rodzinnego w połączeniu z zawodami rekreacyjnymi.

(jp)

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności