Wyższe podatki od nieruchomości

W 2020 r. mieszkańcy gminy Koluszki zapłacą wyższy podatek od nieruchomości, czyli od budynków mieszkalnych i związanych z działalnością gospodarczą, a także komórek, garaży i gruntów, których są właścicielami. Rada miejska przyjęła uchwałę w tej sprawę głosami radnych wybranych z list Razem dla Gminy i SLD. Przeciw byli radni PiS.

75573775_2416321461968720_358909624990040064_n

Właściciele budynków mieszkalnych w 2020 r. zamiast dotychczasowych 0,63 zł za metr kwadratowy zapłacą 0,70 zł za mkw. (podwyżka o 11 proc.). Podatek za budynki gospodarcze (komórki, garaże, szopy) wy-niesie 4,50 zł za mkw., podczas gdy dotychczas wynosił 3,65 zł za mkw. (podwyżka o 23 proc.). Za grunty trzeba będzie zapłacić 0,27 zł za mkw., a do tej pory płaciliśmy 0,23 zł za mkw. (pod-wyżka o 17 proc.).

Osoby posiadające 100-metrowy dom, 1000-metrową dział-kę oraz 30-metrowy garaż lub komórkę zapłacą do gminy 475 zł podatku. Dotychczas płaciły 402 zł. Podwyżka wyniesie więc ponad 70 zł.

Po kieszeni dostaną także przedsiębiorcy. Oni również zapłacą w 2020 r. wyższy podatek od budynków oraz od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek od budynków wyniesie w tym przypadku 19 zł za mkw. (dotychczas 17,10 zł), a poda-tek od gruntów 0,80 zł za mkw. (dotychczas 0,70 zł).

Wyższy podatek zapłacą także właściciele domków letniskowych na terenie gminy Koluszki. Podatek od takich budynków będzie wynosił 8 zł za mkw., pod-czas gdy dotąd było to 7,28 zł.

– Dużo mówimy o przyciąganiu nowych mieszkańców, ale podwyższanie podatków nie sprawi, że będą chcieli sprowadzić się do naszej gminy. A podwyżka podatków od nieruchomości zależy tylko od nas – mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Koluszkach radny Michał Sudowski, zachęcając pozostałych radnych do głosowania przeciw podwyżkom.

– Ja chciałbym przekonać pana radnego do głosowania za podwyższeniem podatków – odpowiedział burmistrz Koluszek Waldemar Chałat. – Podwyżki nie było od 2012 r., a w tym czasie społeczeństwo się bogaciło. Nastąpił m.in. wzrost płacy minimalnej i obniżenie podatku PIT, co skutkuje większymi wy-datkami dla gminy i zmniejszeniem wpływów – dodał włodarz Koluszek.

14 radnych głosowało za podwyższeniem podatków, a siedmiu przeciw. Nowe stawki podatku od nieruchomości będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Koluszkowscy radni na ostatniej sesji zdecydowali także o podwyżkach podatków od środków transportowych. Więcej zapłacą posiadacze samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych lub balastowych, przyczep lub naczep oraz autobusów.

JAK GŁOSOWALI RADNI W SPRAWIE PODWYŻKI PODATKÓW OD NIERUCHOMOŚCI?

Dariusz Borkowski – za podwyżką

Jacek Dudka – za podwyżką

Jarosław Kłosiński – za podwyżką

Jan Kołaczkowski – za podwyżką

Krzysztof Kubasiewicz – za podwyżką

Adrian Kut – za podwyżką

Maria Markowska-Kurc – za podwyżką

Michał Nowak – za podwyżką

Ewelina Przygodzka – za podwyżką

Piotr Stefańczyk – za podwyżką

Mirosław Supera – za podwyżką

Anna Szostak – za podwyżką

Wiesław Ścieszko – za podwyżką

Antoni Tomczyk – za podwyżką

 

Dariusz Janeczek – przeciw podwyżce

Paweł Lewiak – przeciw podwyżce

Arkadiusz Loba – przeciw podwyżce

Ryszard Piasny – przeciw podwyżce

Katarzyna Staroń – przeciw podwyżce

Michał Sudowski – przeciw podwyżce

Marcin Szadkowski – przeciw podwyżce

ILONA WĘGRZYN

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności