Koncert patriotyczny „Chwała Bohaterom” w Koluszkach [ZDJĘCIA]

z (6)

Kilkaset osób uczestniczyło w koncercie patriotycznym „Chwała Bohaterom” w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków w niedzielę, 10 października 2021 r., w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Koluszki z środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego.

Koncert był wyrazem hołdu dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji.

Wydarzenie odbyło się jedenaście dni przed 58. rocznicą śmierci ostatniego żołnierza niepodległej II Rzeczypospolitej – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

MZ__9803

MZ__9719

Waldemar Buda: „Znamy ich wszyscy, ale każdy koncert jest inny, wyjątkowy”

Zgromadzona publiczność usłyszała najpiękniejsze polskie utwory narodowe i niepodległościowe w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków, m.in.: „Biały krzyż”, „Póki Polska żyje w nas”, czy „Żeby Polska była Polską”. – Mogliśmy delektować się niewątpliwie niezwykłym kunsztem artystycznym Państwa Kaczmarków. Znamy ich wszyscy, ale każdy koncert jest inny, wyjątkowy. Mamy takich lokalnych patriotów, którzy mają wspaniały talent i z całą rodziną osiągają wielkie sukcesy w kraju i za granicą – powiedział obecny na koncercie Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Koncert przypomniał nam bohaterów polskiej wolności. Bardzo się cieszę, że mogliśmy spotkać się, podczas tego uroczystego wydarzenia, w gronie przedstawicieli świata kultury, mieszkańców i przyjaciół gminy Koluszki. Szczególnie młodym ludziom trzeba pokazywać, że dzisiaj nie musimy, ale kiedyś ktoś musiał walczyć w obronie naszej Ojczyzny – powiedział Mariusz Kotynia, radny Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

MZ__0025

MZ__0015

Pomoc dla Zosi Bigos

W trakcie koncertu odbyła się zbiórka publiczna na leczenie Zosi Bigos z Tomaszowa Mazowieckiego, która zmaga się z SMA1 – najcięższą postacią rdzeniowego zaniku mięśni. Dziewczynka ma 5 miesięcy, potrzebuje 9 milionów złotych na terapię genową. Do tej pory rodzicom udało się uzbierać ponad 4 mln zł. W akcje pomocy dziewczynce zaangażowało się całe województwo łódzkie.
Niebawem poinformujemy o wysokości zebranych środków.

MZ__9726

MZ__9756

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Ilony Węgrzyn, przewodniczącej zarządu osiedla Natolin w Koluszkach. Patronat honorowy nad koncertem objęli: Tobiasz Bocheński – wojewoda łódzki, Waldemar Buda – wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz Mariusz Kotynia – radny Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

Składamy serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi Grzegorzowi Świtalskiemu za udostępnienie wnętrza świątyni do organizacji tego niezwykłego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim parafiom z terenu dekanatu koluszkowskiego za pomoc w rozpowszechnieniu informacji o koncercie.

Koncert Śpiewającej Rodziny Kaczmarków nie odbyłby się bez wsparcia wolontariuszy zaangażowanych nie tylko w zbiórkę publiczną dla Zosi Bigos, ale w wiele innych działań. Dziękujemy Pani Katarzynie Staroń-Jóźwiak, Pani Natalii Sujkowskiej, Panu Marcinowi Włodarczykowi, Panu Ryszardowi Piasnemu i Panu Robertowi Pieczywodzie.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Grzegorza Schreibera – Marszałka Województwa Łódzkiego, za przeznaczenie środków finansowych na realizację wydarzenia.

Zadanie pn. „Chwała Bohaterom! Koncert patriotyczny w gminie Koluszki” jest finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego  „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2021 rok.

Udostępnij