Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zolnierze wykleci

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w przeddzień obchodów w Koluszkach został zorganizowany wykład pt. „Działalność Konspiracyjnego Wojska Polskiego na ziemi Łódzkiej”.

Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Historia Koluszek oraz Stowarzyszenie Formacji Chrześcijańskiej Sercówka z Wierzchów. Wykład natomiast zostały wygłoszony przez dr Pawła Wąsa z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowej Urzędu Miejskiego w Koluszkach. Trwający niemal godzinę wykład można wysłuchać i obejrzeć poprzez wideo-transmisję, która jest udostępniona na profilu Stowarzyszenia Historia Koluszek. Transmisja dostępna jest pod adresem internetowym: https://www.facebook.com/watch/?v=2058077147685140&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing.

1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został w Polsce ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r. Ma on upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” działali na terenie całej Polski jak również na kresach Wschodnich. Warto wiedzieć, że byli oni w Europie najliczniejszą antykomunistyczną konspiracją zbrojną.

/AR/ źródło fotografii: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności