Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca swiatowy dzien zespolu downa sosw

Każdemu z nas 21 marca kojarzy się przede wszystkim z pierwszym dniem astronomicznej wiosny. Warto jednak wiedzieć, że są osoby, które przeżywają ten dzień w inny szczególny sposób. Chodzi tu o osoby dotknięte Zespołem Downa – nieuleczalną chorobą genetyczną, a także ich rodziny, wychowawców i opiekunów.

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to szczególna okazja kiedy każdy z nas może pokazać swoją solidarność z osobami dotkniętymi tą jednostką chorobową. Tego dnia można brać udział w różnorodnych akcjach, które pomagają doświadczyć chorym zrozumienia, aprobaty i akceptacji ze strony społeczeństwa. Jak podkreśla Krzysztof Michałkiewicz – prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych drobne gesty mają znaczenie i mogą przysłużyć się niwelowaniu barier oraz przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

Symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa są kolorowe skarpetki nie do pary. Właśnie zakładając niepasujące do siebie skarpetki świętowano ten dzień w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koluszkach. Drugim sposobem solidarności z chorymi było rysowanie i malowanie kolorowych skarpetek w formie prac plastycznych. Jak informuje Ośrodek szkolna  psycholog – pani Jolanta Cieślak dodatkowo zapoznała uczniów Ośrodka z wyjątkową książką pt. „Mam Zespół Downa”.

/AR/ fot. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koluszkach

Udostępnij