Guta Tyrangiel odwiedziła Koluszki

guta tyrangiel w koluszkach

11 kwietnia 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w koluszkowskim magistracie odbyły się spotkania z Gutą Tyrangiel – ocalałą z Holokaustu emerytowaną profesor prawa z Izraela, której rodzina pochodziła z Koluszek.

Celem wizyty pani Guty Tyrangiel było spotkanie z mieszkańcami naszego miasta jak również pokazanie kraju i rodzinnego miasta jej ojca bliskim, z którymi przyjechała. Podczas wizyty rozmawiała z koluszkowianami o przedwojennych Koluszkach, tragicznej historii jej rodziny i ocaleniu, którego doświadczyła a także o poszukiwaniach siostry Estery, która zaginęła w czasie wojny. Podzieliła się także swoją wiedzą oraz zamiłowaniem do książek, malarstwa i poezji oraz refleksjami na temat obecnej sytuacji międzynarodowej. Podczas spotkania w Bibliotece Miejskiej obecna była telewizja Łódź, która nakręciła krótki reportaż.

Guta Tyrangiel urodziła się 26 października 1940 roku w gettcie w Mińsku Mazowieckim dzień po jego założeniu. Straciła rodziców mając zaledwie kilka lat, natomiast jej siostra Estera trafiła do rodziny ojca mieszkającej koło Koluszek. Niestety potem ślad po niej zaginął. Guta Tyrangiel poznała kilka wersji tego co mogło się z nią stać jednak żadna z nich nie została potwierdzona i nie zdołała odnaleźć swej siostry. Po ocaleniu z mińskiego getta była wychowywana przez dwie przyszywane rodziny. Dużo zawdzięcza wujowi (bratu ojca) , który bardzo jej pomógł m.in. ukończyć studia. Pomimo, że w tragicznych momentach dla niej i jej bliskich była zaledwie kilkuletnią dziewczynką w dorosłym życiu często miewała koszmary, doświadczała lęku i sennych wspomnień. Pisanie wierszy i malowanie obrazów pomogło jej zobrazować trudne emocje, których doświadczyła w swoim życiu.

Polecamy zapoznać się ze wspomnieniami Guty Tyrangiel dostępnymi na poniższej stronie internetowej: https://zapispamieci.pl/guta-tyrangiel-benezra/.

/AR/ źródło fot.: https://mbpkoluszki.wikom.pl/wpis/spotkanie-z-guta-tyrangiel

Udostępnij