„Wspólna droga”. Od poniedziałku można zapisać się na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy

pielg-22072022

31. Koluszkowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w tradycyjnej formie. Pielgrzymi będą mieli do pokonania dystans 137 km i nie będą wracać na noclegi do domów. Zapisy rozpoczną się 15 sierpnia.

W poprzednich latach, ze względu na ograniczenia związane z COVID-19, każdego dnia koluszkowska pielgrzymka była rozwiązywana i pielgrzymi wracali autokarami na noclegi do domów. W tym roku ma się to zmienić. Z Koluszek pielgrzymi wyruszą 21 sierpnia i cztery dni później dotrą przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. W niedzielę o godz. 6.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w kościele pw. NP NMP w Koluszkach. Na godz. 7.30 zaplanowano wyjście pątników. Pierwszy nocleg będzie miał miejsce w Moszczenicy, a kolejne w Rozprzy, Dmeninie, Witkowicach i Częstochowie.  Wejście na Jasną Górę ma odbyć się 25 sierpnia około godz. 13.15.

Jak informują organizatorzy, ze względu na budowę nowego wiaduktu w Koluszkach, w pierwszym dniu zostanie zmieniona trasa wymarszu. – Zamiast do kościoła w Chrustach Nowych, skierujemy się „czarną drogą” przez las do Będzelina, gdzie przy OSP nastąpi pierwszy postój. Kolejne postoje odbędą się przy OSP Rokiciny, przy kościele w Łaznowie, w Będkowie, w Babach i na noclegu w Moszczenicy. Pierwszego dnia nocleg będzie miał wyjątkowy charakter, ponieważ zostanie połączony z integracyjnym ogniskiem – czytamy na stronie Piesza Pielgrzymka Koluszki na Facebooku.
Zapisy na pielgrzymi szlak będą przyjmowane od 15 sierpnia, każdego dnia po wieczornej Mszy Św. o godz. 18.00 w domu parafialnym przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Koszt uczestnictwa w pielgrzymce to 100 zł od osoby, a w przypadku studentów i niepełnoletnich osób to 60 zł. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Emanuel Stańczyk, wikary w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach. W tym roku pątnicy będą maszerować pod hasłem: „Wspólna droga”.

26 sierpnia obchodzona jest uroczystość Najświętszej Mari Panny Częstochowskiej. Główne uroczystości odbywają się na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu Polski i rzeszy pątników przybywających w pielgrzymkach pieszych. Główna Suma jest odprawiana o godz. 11.00 na Szczycie.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności