Uśmiechy, radość i duma na pikniku patriotyczno-rodzinnym [PONAD 160 ZDJĘĆ]

MZ__3642

Kilkaset osób, a w wśród nich dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, wzięło udział w pikniku patriotyczno-rodzinnym zorganizowanym 15 sierpnia przez Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Koluszki na terenie parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach. Było to biało-czerwone święto, pełne wielu atrakcji i sportowych zmagań, zwieńczone muzyczną ucztą  i konkursami, w których kilkunastoletnia Liza wygrała hulajnogę elektryczną! Uczestników pikniku odwiedzili m.in. Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii oraz Piotr Adamczyk – wicemarszałek województwa łódzkiego.

Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Koluszki od 11 lat podejmuje działania wzmacniające więzi koluszkowskiej społeczności, organizuje wydarzenia o charakterze kulturalnym, patriotycznym i sportowym, wspiera dobroczynność i działania humanitarne, monitoruje instytucje publiczne w duchu troski o dobro wspólne, a w celu zwiększenia możliwości mieszkańców do korzystania z bezpłatnych mediów, od 2012 roku jest wydawcą portalu NASZEKOLUSZKI.PL. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Łódzkiego „Łódzkie na plus” w poprzednim roku SSGK zorganizowało koncert patriotyczny Śpiewającej Rodziny Kaczmarków, a w tym roku przygotowało piknik patriotyczno-rodzinny. Była to wyjątkowa okazja do uczczenia 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą.

MZ__2909

MZ__2869

15 sierpnia to taki dzień, w którym warto być razem, warto się spotkać, być blisko z naszymi narodowymi barwami i tradycjami – mówi Marcin Włodarczyk, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Sympatyków Gminy Koluszki. – Mam wielką nadzieję, że wszystkie dzieci uczestniczące w wydarzeniu zostaną prawdziwymi ambasadorami zdrowego stylu życia, będą promować patriotyczne postawy i bohaterów z 1920 roku wśród swoich rówieśników, a także zarażą ich radością pomagania, dawania z siebie tego, co najlepsze, czyli niesienia dobra innym – dodaje.

Jedną z atrakcji wydarzenia był bieg dla bohaterów wokół kościoła w jedenastu kategoriach, w którym wzięło udział blisko 100 osób. Najmłodsza uczestniczka zmagań miała 2 lata. Wszyscy zawodnicy  otrzymali pamiątkowe medale.

MZ__2022

MZ__2011

Organizatorzy przygotowali wiele innych konkurencji sportowych, m.in. rzut oszczepem, rzut dyskiem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, rzut do celu i bieg z przeszkodami. Dzieci, które spróbowały swoich sił we wszystkich, wzięły udział w konkursie z nagrodami.

W pikniku uczestniczyło wiele rodzin, a jedna z nich, która zwyciężyła w konkursie strzałów na bramkę, otrzymała puchar proboszcza parafii ks. Grzegorza Świtalskiego. Tuż przy plebanii przygotowano atrakcje dla młodszych i starszych uczestników wydarzenia, m.in. warsztaty rękodzieła, quiz historyczny, konkursy dla dzieci i poczęstunek.

MZ__2766

MZ__2555

– W trakcie pikniku nie było czasu na nudę – mówi Marlena, jedna z uczestniczek wydarzenia. – Panowała rodzinna atmosfera, a wszyscy byli dla siebie bardzo życzliwi. Cieszę się, że ja i moja rodzina mogliśmy być częścią tego wydarzenia. Najważniejsze są jednak uśmiechy dzieci – podkreśla.

Po rywalizacji sportowej, po raz pierwszy na koluszkowskiej scenie wystąpił Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „KUJON”. Artyści, ubrani w polskie stroje narodowo – szlacheckie (rekonstrukcja na podstawie wzorów stroju letniego damskiego i męskiego – kontusze z końca XVIll wieku), wykonali utwory m.in. takie jak: „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Modlitwa obozowa”, „Pałacyk Michla”, „Przybyli ułani pod okienko” i „Legiony to żołnierska nuta”.

MZ__2940

MZ__2924

MZ__3016

Wydarzenia towarzyszące

Tego samego dnia na terenie parafii zorganizowano konkurs charytatywny „Kolej na schody”. Każdy, kto przekazał do puszki ofiarę na budowę nowych schodów w kościele, otrzymał kupon z numerem i mógł wziąć udział w konkursie, w którym do  wygrania było wiele nagród m.in. głośniki i słuchawki bezprzewodowe JBL, książki, albumy i koszulki patriotyczne. Główną nagrodę – hulajnogę elektryczną – wygrała kilkunastoletnia Liza z Ukrainy.Moja szczęśliwa liczba to 33. Właśnie pod tym numerem znajduje się dom mojej rodziny w Charkowie, który musieliśmy opuścić z powodu wojny – powiedziała Liza po odebraniu nagrody.

MZ__3871

MZ__3897

Wiele innych atrakcji przygotowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji (m.in. quiz), strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Długiem (m.in. pokazy sprzętów ratowniczych), a także członkowie stowarzyszenia Historia Koluszek, które od lat upowszechnia wiedzę o lokalnej historii.

MZ__2634

MZ__3605

Zadanie pn. „Bieg dla bohaterów i piknik patriotyczno-rodzinny w gminie Koluszki” jest finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego  „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2022 rok.

Zarząd Stowarzyszenia Sympatyków Gminy Koluszki składa serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi Grzegorzowi Świtalskiemu za udostępnienie terenu parafii do organizacji wydarzenia.  Piknik patriotyczno-rodzinny nie odbyłby się bez wsparcia wolontariuszy z Fundacji Życie, na czele z prezesem zarządu Panem Michałem Owczarskim. Dziękujemy również  Pani Natalii Sujkowskiej, Pani Monice Kaczorowskiej, Panu Robertowi Pieczywodzie, Panu bryg. mgr inż. Krzysztofowi Superze – komendantowi powiatowemu PSP powiatu łódzkiego wschodniego, Panu  insp.  Markowi Wojtczakowi, komendantowi powiatowemu policji powiatu łódzkiego wschodniego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Długiem i członkom Stowarzyszenia Historia Koluszek.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Grzegorza Schreibera – marszałka województwa łódzkiego, za przeznaczenie środków finansowych na realizację wydarzenia.

 Wydarzenia towarzyszące wsparli finansowo lub materialnie:

  • Pan Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii,
  • Pan Piotr Adamczyk – wicemarszałek województwa łódzkiego,
  • Pan Mariusz Kotynia i Pan Jarosław Sobieszek – radni Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego,
  • Pani Katarzyna Staroń, Pan Ryszard Piasny, Pan Marcin Szadkowski, Pan Dariusz Janeczek, Pan Michał Sudowski, Pan Arkadiusz Loba i Pan Antoni Tomczyk – radni Rady Miejskiej w Koluszkach,
  • Zakład Przetwórstwa Mięsnego „PIEKARSKI”,
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Łódzki Oddział Regionalny,
  • Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi,
  • Nadleśnictwo Brzeziny – Lasy Państwowe,
  • „Donata” sklep spożywczy Bogumiły Mazurek przy ul. 11 Listopada 84 w Koluszkach,
  • Księgarnia Skład Główny przy ul. Brzezińskiej 21 w Koluszkach.

/RB/

Udostępnij