Jak będzie wyglądało muzeum Koluszek? [WIZUALIZACJE]

muzeum18112022

Kolejne środki trafią na konto budżetu gminy Koluszki z Urzędu Marszałkowskiego. Tym razem będzie to unijna dotacja na utworzenie muzeum miasta i okolic w budynku przy ul. 3 Maja 17. Jest zatem szansa, że teren przed dworcem PKP w końcu przestanie straszyć. 

Budynek przy ul. 3 Maja 17 został wzniesiony pod koniec XIX wieku. W przeszłości pełnił funkcje pomocnicze dla dworca kolejowego, a w późniejszym okresie został zaadaptowany na lokale socjalne i usługowe. Przez krótki okres zorganizowano też w nim Salę Muzealną przy współpracy ze stowarzyszeniem „Historia Koluszek”, które od lat zabiega o utworzenie koluszkowskiego muzeum z prawdziwego zdarzenia. W przyszłym roku obiekt w centralnej części Koluszek przejdzie gruntowny remont, dzięki któremu będzie można spełnić marzenie lokalnych historyków.

Co ciekawe, w obiekcie zostaną zamontowane czujniki ruchu zintegrowane z oświetleniem oraz urządzeniami audiowizualnymi. Kierunek zwiedzania ma wskazywać LED-owe oświetlenie w formie torów kolejowych. Przestrzeń wystawowa będzie przyciemniona, a dana ekspozycja zostanie podświetlona i uaktywniona dopiero w momencie dotarcia do niej zwiedzającego. W obiekcie znajdzie się tzw. totem multimedialny, dzięki któremu będzie można „wirtualnie” nałożyć mundur kolejarza na zeskanowaną postać. Etapy budowy linii kolejowych pokaże mapa interaktywna, a napisy na płaszczyznach podłóg będą wyświetlane przez specjalne projektory gobo. To tylko kilka z wielu zaplanowanych multimedialnych atrakcji koluszkowskiego muzeum.

 – Jestem przekonany, że obiekt będzie przyciągać uwagę koluszkowian i wszystkich odwiedzających nasze miasto, przedstawiając bogate dzieje regionu, a także realizując misję edukacyjną. Wierzę, że będzie to jedno z ważniejszych zadań muzeum Koluszek. Niech ono służy dalszemu wychowaniu dzieci i młodzieży – podkreśla Ryszard Piasny, radny Rady Miejskiej w Koluszkach.

muzeum_koluszki_ (2)

Urzędnicy ogłosili już przetarg na realizację inwestycji. W zakres zaplanowanego zamówienia wchodzi:

  • kapitalny remont  budynku o powierzchni użytkowej 380,83 m2 celem poprawy stanu technicznego oraz estetyki zewnętrznej i wewnętrznej obiektu wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku z przeznaczeniem na działalność kulturalną,
  • wykonanie niezbędnych przyłączy i nowych instalacji wewnętrznych,
  • wykonanie elementów aranżacji wewnątrz
  • zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Na parterze budynku mają powstać pomieszczenia biurowe, sala multimedialna, recepcja, szatnia i toaleta. Natomiast na piętrze znajdować się będzie część wystawowa.

Otwarcie muzeum planowano na jesień 2023 r., ale raczej tego terminu nie uda się dotrzymać. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na kwotę 3,5 mln zł.

Dokumentację projektową muzeum wykonała Jander Kabza Architekci s.c.  z Łodzi. Poniżej prezentujemy wizualizacje opublikowane w ogłoszonym przetargu.

muzeum_koluszki_ (8)

muzeum_koluszki_ (7)

muzeum_koluszki_ (6)

muzeum_koluszki_ (5)

muzeum_koluszki_ (4)

muzeum_koluszki_ (3)

muzeum_koluszki_ (1)

muzeum_koluszki_ (17)

muzeum_koluszki_ (16)

muzeum_koluszki_ (10)

muzeum_koluszki_ (9)

 

 

 

 

 

 

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności