Budżet Obywatelski 2022. Sprawdź, które projekty zostaną zrealizowane

bo2022-25112022

Modernizacja budynku biblioteki i muzeum w Gałkowie Dużym, remont placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach, czy festiwal filmowy w Lisowicach – między innymi takie zadania zostały wybrane od realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2023.

Po dwuletniej przerwie koluszkowianie znów mogli zagłosować na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Nie zwiększono kwoty przeznaczonej na ten cel, ale zmieniono zasady podziału dostępnych środków. W poprzednich latach pula środków dzielona była między trzy projekty do 100 tys. zł każdy. Tym razem łączna pula w wysokości 300 tys. zł, rozdzielona została na 12 projektów, według następujących kategorii: 1 projekt  o wartości 150 tys. zł, 1 projekt o wartości 50 tys. zł i 10 projektów o wartości 10 tys. zł.

Do końca października trwało głosowanie w ramach koluszkowskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogli zdecydować, na co przeznaczyć 300 tys. zł.

Propozycje projektów do zrealizowania można było składać w terminie od 8 do 23 września 2022 r. W środę, 5 października odbyło się posiedzenie zespołu ds. budżetu obywatelskiego, po którym opublikowano listę zakwalifikowanych projektów, na które będzie można oddać swój głos.

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego odbyło się w dniach od 18.10.2022 do 31.10.2022 roku. Głos należało oddać osobiście w Kancelarii Urzędu Miejskiego w  Koluszkach, mailowo na adres: um@koluszki.pl lub  listownie.

Wyniki głosowania na projektu budżetu obywatelskiego w Koluszkach

I kategoria – do 10 000 zł

Projekty wybrane do realizacji:

Zakup dodatkowych elementów wyposażenia placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach – 1509 głosów

Projekt zakłada zakup bocianiego gniazda i huśtawki w celu rozbudowy istniejącego zewnętrznego placu zabaw.

Piknik dla dzieci i rodziców „Wesoła sobota” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach – 1 344głosy

Organizacja pikniku dla dzieci i rodziców na którym przewidziane są liczne darmowe atrakcje np. dmuchańce, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, balony, malowanie twarzy, gry i zabawy edukacyjne.

Radarowy wyświetlacz prędkości w Gałkowie Małym – 1 220 głosów

Projekt zakłada zakup i posadowienie radarowego wyświetlacza prędkości na wjeździe do miejscowości Gałków Mały od strony Justynowa. Radarowy wyświetlacz prędkości, stosowany jako skuteczne narzędzie do walki z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Usytuowanie go w miejscowości Gałków Mały przy ul. Łódzkiej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfort uczestników ruchu drogowego oraz mieszkańców Gałkowa Małego.

Doposażenie obiektów Koluszkowskiego Klubu Sportowego w Koluszkach – 506 głosów

Projekt zakłada doposażenie obiektów sportowych Koluszkowskiego Klubu Sportowego mieszczącego się przy ul. Zagajnikowej 11 w Koluszkach na działce nr 235/1 w Koluszkach. Głównym celem zadania jest zakup sprzętu sportowego dla najmłodszych zawodników. W celu realizacji projektu konieczny jest zakup: 2 przenośnych bramek aluminiowych wyposażonych w siatki o wymiarach 3×1,55 m oraz 2 przenośnych bramek aluminiowych wyposażonych w siatki o wymiarach 5×2 m.

Doposażenie obiektów Ludowego Klubu Sportowego w Różycy – 502 głosy

Projekt zakłada doposażenie obiektów sportowych Ludowego Klubu Sportowego w Różycy mieszczącego się na działce nr 160 w Różycy. Głównym celem zadania jest zakup sprzętu sportowego dla najmłodszych zawodników. W celu realizacji projektu konieczny jest zakup: 2 przenośnych bramek aluminiowych wyposażonych w siatki o wymiarach 3×1,55 m, 2 siatek na bramki o wymiarach 5×2 m, 2 bramek składanych treningowych o wymiarach 1,2×0,75 m oraz zakup 35 sztuk toreb na sprzęt sportowy.

Doposażenie Przedszkola w Różycy – 422głosy

Projekt zakłada doposażenie Przedszkola w Różycy mieszczącego się na działce nr 161/10 w Różycy. Głównym celem zadania jest zakup nowoczesnych, interaktywnych pomocy dydaktycznych (zestawy do programowania dla przedszkolaków) oraz zestawów klocków (dla młodszych i starszych dzieci). kompletny zestaw startowy do programowania, klocki dla najmłodszych dzieci, klocki dla starszych dzieci

Noc świętojańska w Lisowicach – 226 głosów

Projekt zakłada organizację imprezy plenerowej dla społeczności lokalnej w celu kultywowania tradycji, integracji, a zarazem upowszechniania informacji na temat działalności organizacji pozarządowych w Gminie Koluszki. Impreza przewidziana jest z ogniskiem z kiełbaskami, warsztatami plecenia wianków, wystaw kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Koluszki.

Defibrylator dla Lisowic – 173 głosy

Projekt zakłada zakup defibrylatora AED i umieszczenie go w miejscu ogólnodostępnym na terenie rekreacyjnym w Lisowicach. Defibrylator to urządzanie służące do ratowania ludzkiego życia w sytuacji nagłego zatrzymania pracy serca. Dzięki zaawansowanym technologia urządzenie samodzielne diagnozuje stan poszkodowanego, a dzięki komunikatom głosowym informuje zasadność jego użycia. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze, które w wielu przypadkach może uratować życie.

Festiwal filmowy w Lisowicach – 150 głosów

Projekt zakłada organizację dwudniowego festiwalu filmowego na terenie rekreacyjnym w Lisowicach. W ramach zadania zostaną zorganizowane projekcje kina plenerowego w wybrany weekend w terminie czerwiec – sierpień 2023 (po 2 filmy każdego dnia). Niewątpliwą zaletą kina będzie starannie wyselekcjonowany repertuar, tak by odpowiadał on potrzebom wszystkich mieszkańców. W repertuarze znajdzie się zarówno film dla najmłodszych, jak i polska komedia czy też zagraniczne kino akcji z lat 2021/2022. Organizacja projekcji odbywałaby się za pośrednictwem firmy zewnętrznej, która zapewni odpowiedni sprzęt, obsługę czy też licencje filmowe. Minimalna specyfikacja sprzętu technicznego niezbędnego do realizacji usługi w zakresie przeprowadzenia projekcji filmowych na otwartej przestrzeni, uwzględniając dotarcie z obrazem i dźwiękiem do minimum 300 osób na płaskiej powierzchni: Przekątna i rodzaj ekranu: minimum 8 x 7 m, Projektor: jakość HD. Projekt zakłada zapewnienie leżaków dla uczestników wydarzenia.

Doposażenie zewnętrznych basenów w Lisowicach w sprzęt do hydromasażu – 89 głosów

Projekt zakłada zakup 2 kurtyn i biczy wodnych do hydroterapii polegających na stymulacji ciała przy pomocy strumieni wody, pobudzających krążenie oraz mające wpław na funkcjonowanie organizmu. Mając na uwadze duże zainteresowanie basenami zewnętrznymi w Lisowicach oraz sugestiami użytkowników zaplanowano doposażenie obecnej infrastruktury w urządzenia, które przyczynią się do wzbogacenia i uatrakcyjnienia oferty.

Projekty niewybrane do realizacji:

Piknik rodzinny w Lisowicach – 72 głosy

Projekt zakłada organizację pikniku rodzinnego na terenie rekreacyjnym w Lisowicach. Zabawa przewidziana jest na całe sobotnie popołudnie w terminie maj – czerwiec 2023. Podczas trwania pikniku na uczestników będą czekały bezpłatne atrakcje takie jak: dmuchane zamki do skakania, dmuchane zjeżdżalnie dla młodszych oraz starszych dzieci, trampoliny typu eurobungee, dmuchany tor przeszkód, wata cukrowa, animacje dla dzieci (malowanie twarzy, gry i zabawy) oraz na zakończenie ognisko z kiełbaskami. Na uczestników wydarzenia będzie również czekała oprawa muzyczna wydarzenia.  Organizacja zadania odbywałaby się za pośrednictwem firmy zewnętrznej, która zapewni odpowiedni atestowany sprzęt, obsługę oraz artykuły spożywcze.

Piknik rodzinny sołectwa Różyce – Żakowice – 36 głosów

Projekt ma na celu integrację lokalnej społeczności, a także przyjemne spędzenie czasu na łonie natury. Dzięki piknikowi uczestnicy mają możliwość spędzenia aktywnie czasu i dobrej zabawy. Spotkanie pozwoli na lepsze poznanie się lokalnej społeczności. Beneficjentami projektu będą mieszkańcy Sołectwa Różyca – Żakowice.

II kategoria – do 50 000 zł

Projekt wybrany do realizacji:

Remont placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach – 1859 głosów

Wymiana zużytej płyty nawierzchni i zużytych elementów placu zabaw. Projekt zakłada wylanie nowej nawierzchni tartanowej i wykonanie niezbędnych remontów urządzeń znajdujących się na placu zabaw.

Projekty niewybrane do realizacji:

Doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu w Różycy – 1219 głosów

Projekt ma na celu doposażenie placu zabaw znajdującego się na terenie Przedszkola w Różycy. Zakup nowoczesnych zabawek tj. zamykana piaskownica, domek ze zjeżdżalnią, piramida linowa oraz panel edukacyjny kierownica, pozwoli uatrakcyjnić miejsce zabaw przeznaczone dla przedszkolaków. Dobór urządzeń na plac zabaw podyktowany był ich dostosowaniem do różnych grup wiekowych dzieci, które będą z nich korzystać.

Zdążyć z pomocą zanim serce zatrzyma się na zawsze – 641 głosów

Projekt zakłada zakup 8 ogólnodostępnych zewnętrznych automatycznych defibrylatorów AED i montaż ich w 8 wybranych ogólnodostępnych lokalizacjach przy budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Koluszki, a także przeprowadzenie cyklu szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej i obsługi defibrylatora dla ok. 200 mieszkańców Gminy Koluszki.

III kategoria – do 150 000 zł

Projekt wybrany do realizacji:

Modernizacja budynku biblioteki i muzeum w Gałkowie Dużym – 1483 głosów

Przeprowadzone prace remontowe, w szczególności naprawa przeciekającego dachu wpłyną na bezpieczeństwo zgromadzonych w budynku zbiorów bibliotecznych oraz muzealnych. Odnowienie oraz podświetlenie elewacji pozwolą na wizualną poprawę budynku oraz podkreślą architekturę i wyjątkowość budynku. Modernizacja budynku wpłynie na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających obie instytucje. Odnowiony budynek stanie się wizytówką wsi, dzięki czemu zwiększy się atrakcyjność turystyczna regionu Gminy Koluszki.

Projekty niewybrane do realizacji:

Modernizacja głównego pomieszczenia garażowego na potrzeby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koluszkach – 1093 głosy

 W ramach realizacji projektu przewiduje się remont głównego garażu bojowego jednostki gdzie garażowane są pojazdy ratownicze, sprzęt i armatura pożarnicza, a także umundurowanie wykorzystywane podczas działań ratowniczych w tym środki ochrony indywidualnej ratowników.

Doposażenie placu zabaw na działce sołeckiej w Żakowicach –  511 głosów

Projekt zakłada doposażenie placu zabaw znajdującego się na działce sołeckiej nr 34 w Żakowicach. Głównym celem zadania jest zakup 8 elementów zabawowych tj.: zjazd linowy tyrolka, trampolina kwadratowa, karuzela typu twister, bujak jednoosobowy, bujak dwuosobowy, huśtawka bocianie gniazdo z nawierzchnią piaskową, linarium z nawierzchnią piaskową, domek ze zjeżdżalnią. Przedmiotowe urządzenia zostaną umieszczone na już istniejącym placu zabaw w celu podniesienia jego atrakcyjności oraz różnorodności.

Festiwal w Lisowicach – 263 głosy

Projekt zakłada organizację wydarzenia kulturalno – rozrywkowego na terenie rekreacyjnym w Lisowicach. Planowany do realizacji festiwal odbędzie się w wyznaczonym dniu w terminie maj – wrzesień 2023. Założeniem zadania jest występ gwiazdy polskiej sceny muzyki w Lisowicach.

Udostępnij