Więcej środków na kastrację i sterylizację

pies

W 2023 roku gmina Koluszki będzie dopłacać 150 zł, a nie jak w latach ubiegłych 100 zł, do zabiegów kastracji i sterylizacji psów oraz kotów. Radni Rady Miejskiej zabezpieczyli więcej środków na ten cel w tegorocznym budżecie. 

W tym roku gmina będzie też dopłacać 50 zł do czipowania.

Jeśli nic nie zmieni się w zasadach obowiązujących w minionych latach, aby uzyskać dofinansowanie trzeba będzie złożyć wiosek w Urzędzie Miejskim, a po zabiegu dostarczyć urzędnikom fakturę z gabinetu weterynaryjnego, na podstawie której nastąpi rozliczenie. To mieszkaniec wybierze gabinet weterynaryjny, w którym dokonany zostanie zabieg.

W lutym radni zajmą się projektem uchwały w sprawie przyjęcia programu ochrony zwierząt.

Zaletą zabiegów sterylizacji i kastracji jest ograniczanie problemu bezdomności zwierząt. U kotek oraz suk pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia m.in. nowotworów gruczołu mlekowego czy dróg rodnych. Suczki, dzięki kastracji nie przechodzą przez ciąże urojone oraz są chronione przed ropomaciczem, a kotki mogą uniknąć problematycznych rujek. Koty oraz psy, dzięki zabiegom nie są narażone na nowotwory jąder oraz prostaty. Koty po kastracji przestają uporczywie znaczyć teren oraz zapuszczać się na dalekie, często obarczone ryzykiem wędrówki.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności