Miliony na zabytki

Gmina Koluszki stara się o dotacje w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Złożona przez koluszkowski samorząd aplikacja dotyczy m.in. remontu organów w kościele w Gałkowie Dużym, odnowienia cmentarzy i osiedla kolejowego przy Parku Miejskim.

Program ma wesprzeć samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. Zostanie od skierowany bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to jedynie 2%. Wnioski mogły być składane w aplikacji Polski Ład w jednej z trzech kategorii:
•    do 150 000 zł
•    do 500 000 zł
•    do 3 500 000 zł.

We współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi, gmina złożyła wniosek o dotacje na renowację zabytkowego osiedla domów kolejowych przy Parku Miejskim. W aplikacji uwzględniono też odnowienie cmentarzy m.in. w Leosinie, Erazmowie i Żakowicach. Natomiast rzymskokatolicka parafia Świętej Trójcy w Gałkowie Dużym planuje wykonać remont zabytkowych organów, ołtarza oraz dachu starej plebanii.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności