Budowa nowego dworca w Koluszkach. Kultowy budynek przechodzi do historii [WIZUALIZACJE]

Trwa budowa nowego dworca kolejowego w Koluszkach. Nowy budynek będzie zlokalizowany od ul. 3 maja, od strony głównego wejścia na stację. Dotychczasowy budynek zostanie wyburzony, a otwarcie nowego obiektu zaplanowano na początek 2025 roku.

Polskie Koleje Państwowe S.A. w ramach aktualnego Programu Inwestycji Dworcowych realizują inwestycję polegającą na budowie nowego dworca kolejowego w Koluszkach. To przedsięwzięcie, finansowane ze środków własnych spółki, ma na celu stworzenie nowoczesnej przestrzeni obsługującej podróżnych z myślą o ich wygodzie, ekologii oraz zgodności z najnowszymi standardami architektonicznymi.

Projekt zakłada zmianę lokalizacji dworca. Nowy dworzec będzie zlokalizowany od strony głównego wejścia na stację, poza peronami, zapewniając łatwy dostęp i sprawny przepływ pasażerów. Zaprojektowany budynek ma harmonijnie wpisywać się w industrialne otoczenie infrastruktury kolejowej, wykorzystując beton architektoniczny i cegłę ceramiczną. Na elewacji północnej pojawi się wizerunek dawnego dworca, nawiązujący do bogatej historii kolei w Koluszkach.

Wnętrze dworca zostanie dostosowane do potrzeb podróżnych, oferując poczekalnię, kasy biletowe, toalety i niewielką przestrzeń komercyjną. Dodatkowo, przy budynku powstanie wieża zegarowa oraz zadaszone przejście prowadzące do wejścia do przejścia podziemnego. Nowy dworzec będzie przyjazny dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, eliminując bariery architektoniczne i oferując udogodnienia takie jak ścieżki prowadzące, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Koluszkach zostanie wyposażony w system zarządzania budynkiem (BMS), optymalizujący zużycie wody, energii elektrycznej i cieplnej. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacja, zwiększą poziom bezpieczeństwa.

W najbliższym otoczeniu dworca zaplanowano niewielki parking z miejscami postojowymi, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz do ładowania samochodów elektrycznych. Pojawi się również wiata rowerowa ze stacją naprawczą oraz wiata śmietnikowa.

Obecny dworzec, pełniący funkcję obsługi pasażerów, pozostanie czynny do czasu ukończenia nowego budynku. Po zakończeniu prac zostanie rozebrany. Planowany termin realizacji inwestycji to początek 2025 roku, a koszt budowy nowego dworca wyniesie ponad 12 milionów złotych brutto.

Pierwszy dworzec w Koluszkach został zbudowany w 1865 roku przez Kolej Fabryczno-Łódzką i stanowił ważny punkt przesiadkowy dla pasażerów podróżujących główną linią Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, która przebiegała przez węzeł w Koluszkach. W 1965 roku stary dworzec został rozebrany. Na jego miejscu powstał modernistyczny pawilon dworcowy.

/dd/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności