W Będzelinie wykryto ptasią grypę

na_sygnale2

W Będzelinie pojawiło się ognisko ptasiej grypy. W związku z tym, na obszarze gminy Koluszki ma obowiązywać kwarantanna, która wiązać się będzie m.in. z zakazem wypuszczania drobiu, a także handlem żywym drobiem na rynkach. 

Jak informuje Urząd Miejski, stado szacowane na 11 500 sztuk zostało wybite całkowicie w dniu 27 grudnia. W środę obradował sztab kryzysowy. Oprócz władz samorządu uczestniczyli w nim m.in. powiatowy lekarz weterynarii, członkowie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także straży pożarnej i policji. W nadchodzących godzinach w przestrzeni publicznej powinno się pojawić stosowne  rozporządzenie wojewody, który na obszarze całej naszej gminy ustanowi kwarantannę.

Władze miasta apelują do właścicieli o zadbanie o to, by drób nie miał kontaktu z dzikim ptactwem.

„Wszelkie niepokojące przypadki padania drobiu powinny być niezwłocznie przekazane służbom weterynaryjnym, które zarządzają sytuacją kryzysową. Działania koordynowane są przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łodzi” – czytamy w komunikacie.

Jak podkreślają urzędnicy, ostrożność jest tym bardziej wskazana, że zlokalizowany w Będzelinie typ wirusa to H5N1, który potencjalnie może być niebezpieczny dla człowieka.

Dodaj komentarz