RDOŚ: Źle zbadane przedsięwzięcie to zagrożenie dla społeczeństwa

 

Po artykule „Jak przegonić inwestora?” zamieszczonym w wydawanym przez Burmistrza Koluszek tygodniku „Tydzień w Koluszkach” poprosiliśmy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi o odniesienie się do zawartych w nim zarzutów.

Poniżej nasze pytania i odpowiedzi RDOŚ na załączonych zdjęciach.

„W wydawanym przez Burmistrza Koluszek piśmie oskarżono RDOŚ w Łodzi o opieszałość, przeciąganie procedury uzgadniania raportu o oddziaływaniu na środowisko zakładu, który SuperDrob planuje wybudować w Koluszkach, przeciąganie o kilka miesięcy wydania postanowienia w tej sprawie oraz uleganie presji czynników polityczno-społecznych, w tym posła Waldemara Budy.

1. Czy RDOŚ zgadza się z taką opinią?

2. Czy ktokolwiek naciskał na RDOŚ w tej sprawie?

3. Czy naciski polityczne lub jakiekolwiek inne faktycznie opóźniły wydanie postanowienia w sprawie inwestycji firmy SuperDrob?

4. Czy do RDOŚ wpłynął wniosek o skierowanie projektu inwestycji SuperDrob do Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko?

5. Czy RDOŚ skierował projekt inwestycji SuperDrob do Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko?

6. Czy wniosek o skierowanie projektu inwestycji SuperDrob do Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko opóźnił wydanie postanowienia o uzgodnieniu warunków inwestycji?

Przedstawiciel firmy SuperDrob twierdzi, że woda była pretekstem do wstrzymania wydania postanowienia o uzgodnieniu raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko oraz że nie ma sensu udowadnianie RDOŚ, że zakład będzie dysponować odpowiednią ilością wody, bo nie ma to związku z ochroną środowiska, emisją gazów, hałasem.

7. Czy dostęp zakładu do wody nie podlega ocenie RDOŚ?

8. Czy RDOŚ nadużywał swoich kompetencji, prosząc inwestor o przedstawienie takich informacji?

Dyrektor SuperDrob zarzucił też RDOŚ, że „przedłużanie wydania opinii środowiskowej przeciągnęło się aż o pół roku z ustawowych 30 dni i w sumie sprowadziło się do wytykania literówek i błędów w druku”.

9. Czy RDOŚ zgadza się z taką opinią?

10. Jakie zastrzeżenia miał RDOŚ do raportu przedstawionego przez SuperDrob?

11. Co wpłynęło na przedłużenie procedury uzgodnień warunków realizacji tej inwestycji?”

 

rdos-1 rdos-2 rdos-3 rdos-4

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności