Jak dbać o oczy? Rozmawiamy z dr Haliną Kowalczyk

halina-kowalczykRozmawia Zofia Cecherz

– W jaki sposób należy chronić oczy?

– Niezbędne są wizyty u okulisty, do którego pacjentów najczęściej sprowadzają stany zapalne i pogorszenie widzenia. Tymczasem człowiek do 40. roku życia, jeśli nie ma kłopotów ze wzrokiem, powinien raz na dwa lata zgłosić się do lekarza. Kto ma jakieś problemy, powinien być u okulisty częściej. Ważne jest zbadanie ostrości widzenia i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dbać o oczy to także dbać o odpowiednią dietę. Ważne jest też picie napojów – ok. 1,5 litra dziennie – by nawilżać oko. Istotne jest również zaopatrzenie oka w witaminy A i E. Fatalny wpływ na narząd wzroku ma przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Zaś młodzi ludzie nie powinni zbyt długo wpatrywać się w ekran telewizora, komputera, smartfona, itp.

–  Jakie choroby oczu są najbardziej niebezpieczne?

– Cichym złodziejem wzroku jest jaskra, która może dotknąć każdego. Jest to choroba nieuleczalna. Prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ważne jest wczesne wykrycie choroby i leczenie polegające na opóźnieniu trwałej utraty wzroku. Inną poważną chorobą oczu jest zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta, zwana AMD, najczęściej dotyka osoby starsze. Zmian w widzeniu nie da się cofnąć, ale można zahamować postęp schorzenia.

– Czy kupowanie okularów na bazarach i w marketach to dobry pomysł?

– Wiem, że wiele osób takie okulary kupuje, bo cena ich jest bardzo niska. Jednak te gotowe okulary nie są dopasowane do oczu każdego klienta z osobna. To jest produkcja taśmowa. Aby nie popsuć wzroku, okulary muszą być dopasowane do rozstawu źrenic. Ponadto szkła z bazaru nie mają tzw. filtrów ochronnych. Nie są też dopasowane do indywidualnych wad wzroku. Od tych złych okularów można nawet oślepnąć. Dodam, że okulary przeciwsłoneczne także powinny być kupowane u optyka.

– Dziękuję za rozmowę.

 

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności