Nie daj się oszukać metodą ,,na policjanta”

11 lutego 2019 roku policjanci przyjęli zawiadomienie od kobiety, która została oszukana metodą „na funkcjonariusza CBA”. Wyłudzono w ten sposób od kobiety kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tego dnia kobieta odebrała telefon. Nieznana jej osoba poinformowała, że jest funkcjonariuszem CBA i prosiła o wpłatę dużej sumy pieniędzy w celu zabezpieczenia konta przed oszustami.

policja

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za policjanta czy innego funkcjonariusza. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej. Też proszą o wpłacenie pieniędzy w celu ich zabezpieczenia, ponieważ rzekomo konto ofiary jest zajęte przez oszustów. Często też oszuści podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję bądź miał poważny wypadek.

– Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i ich nie żąda.

– W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”. Po wcześniejszym rozłączeniu się i ponownym wybraniu numeru alarmowego! Nigdy nie wybierajmy numeru 112 podczas trwania rozmowy z rzekomym ,,funkcjonariuszem”.

– Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.

– Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin osób starszych, aby jak najczęściej przy  rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ  NA OSZUSTÓW.

Źródło: http://www.lodz-wschod.policja.gov.pl

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności