Promują bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

Ferie zimowe w województwie łódzkim tuż tuż, policjanci z Koluszek, Tuszyna, Rzgowa i Andrespola prowadzą spotkania w szkołach i przedszkolach w całym powiecie łódzkim wschodnim promując wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Apelują również o rozsądek podczas korzystania z zimowych atrakcji. Wszystko po to, by nasze pociechy bezpiecznie wypoczęły, a po dwóch tygodniach beztroskiego czasu wróciły do szkoły całe i zdrowe.

policja-akcja12022019

Dzielnicowi powiatu łódzkiego wschodniego oraz policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii prawie codziennie spotykają się z uczniami szkół podstawowych oraz przedszkoli w całym powiecie aby przypomnieć jak bezpiecznie spędzić ferie. Jakich miejsc i zachowań unikać, to tylko niektóre z poruszanych tematów,  o których odpowiadają policjanci propagując bezpieczne spędzanie czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Promując akcję „Bezpieczne ferie 2019” mundurowi rozmawiają z najmłodszymi o prawidłowych zachowaniach podczas zimowego wypoczynku. Uczą zasad bezpieczeństwa oraz opowiadają o zagrożeniach, z jakimi dzieci mogą się spotkać podczas ferii. Przestrzegają przed ryzykownym zachowaniem w domu i poza nim. W trakcie spotkań apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas relaksu na śniegu i lodzie, o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać podczas zabaw w miejscach niedozwolonych. Zwracają uwagę na prawidłowy sposób postępowania podczas jazdy na nartach. Informują o konsekwencjach nieprawidłowych postaw, przestrzegają, czym może się zakończyć zjazd na nartach czy na sankach w niedozwolonym miejscu. Ostrzegają, że ślizganie się na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest bardzo niebezpieczne i wpadnięcie do wody może skończyć się tragicznie. Przypominają też o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz używaniu odblasków. Stróże prawa uświadamiają również młodzieży na czym polega zjawisko cyberprzemocy. Jakie mogą być konsekwencje jej stosowania czy też stania się ofiarą tego zjawiska. Mundurowi ostrzegają jak zachowywać się w sieci. Jak postępować kiedy jesteśmy świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Policjanci podkreślają przede wszystkim na spotkaniach z dziećmi, że internet wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić krzywdę! Nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do nieodpowiednich treści, to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swojego zachowania. Dlatego w trakcie pogadanek ze starszymi uczniami policjanci poruszają też kwestie odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.

Spotkania profilaktyczne z policjantami cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli. Dzieci chętnie słuchają policyjnych rad, uczestniczą w rozmowie oraz chętnie zadają pytania mundurowym na nurtujące je pytania. Policjanci dbając o bezpieczeństwo najmłodszych takie spotkania realizują w sposób cykliczny. Łącznie udział w profilaktycznych spotkaniach z niebieskimi mundurami wzięło udział kilkaset dzieci i młodzieży z przedszkoli oraz szkół powiatu łódzkiego wschodniego tj:

 

– Przedszkole w Różycy

– Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach

– Szkoła Podstawowa nr 2 w Koluszkach

– Szkoła Podstawowa w Guzewie

– Szkoła Podstawowa w Rzgowie

– Szkoła Podstawowa w Będzelinie

– Szkoła Podstawowa w Różycy

– Szkoła Podstawowa w Gałkówku

– Szkoła Podstawowa nr 1 w Tuszynie

– Szkoła Podstawowa nr 2 w Tuszynie

– Szkoła Podstawowa w Kurowicach

– Szkoła Podstawowa w Kalinie

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności