Ogłoszono stan suszy. Można składać wnioski o odszkodowanie

wheat-3241114_1920

Można już składać wnioski do urzędów gmin o oszacowanie szkód w związku z ogłoszeniem stanu suszy w województwie łódzkim. Trzeba zrobić to przed żniwami, aby uprawy były jeszcze na polach. W gminie Koluszki susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych, ozimych i rzepaku. Straty widać także na łąkach.

– Z suszą mamy do czynienia od kilku lat. Ten problem był już poruszany na jednej z Komisji Rolnej i Spraw Życia Wsi Rady Miejskiej w Koluszkach, jednak aby zacząć szacować straty, zawsze trzeba czekać na oficjalne ogłoszenie stanu suszy przez wojewodę – mówi Marcin Szadkowski, radny Rady Miejskiej w Koluszkach, członek Komisji Rolnej i Spraw Życia Wsi.

Obecnie dużo zależy od sprawności prac komisji ds. szacowania strat, którą powołuje burmistrz, a także urzędników magistratu, którzy sporządzają protokoły pokontrolne. – Mam nadzieję, że urząd stanie na wysokości zadania i nie będziemy mieli powtórki z lat ubiegłych, kiedy były problemy z powołaniem komisji i ze sporządzaniem protokołów – podkreśla radny Szadkowski.

Zdaniem Marcina Szadkowskiego konieczna jest zmiana przepisów tak, aby stan suszy był ogłaszany nie tylko na podstawie raportów IUNG (Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach), ale by to rolnicy zgłaszali do urzędów gmin, jaka jest sytuacja na polach i by na tej podstawie dokonywano oceny stanu upraw. – To zadanie na przyszłą kadencję dla Izb Rolniczych, do których wybory odbędą się w niedzielę 28 lipca. Zachęcam wszystkich rolników do udziału w tych wyborach – przypomina Marcin Szadkowski.

Wnioski o szacowanie szkód w związku z suszą można pobierać w urzędach gminy, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz na stronie internetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego (https://www.lodzkie.eu/page/5352,szacowanie-szkod-w-gospodarstwach-rolnych-w-2019-r.html?fbclid=IwAR10NDqCVoEqS6RIrK-05gQlvRzzigAuS7DhDk3tx8muwPp0yj6rqb9HU-w). Do złożenia takiego wniosku niezbędna jest kopia wniosku obszarowego za 2019 r. składanego w ARiMR, wypełnione oświadczenie nr 1 o strukturze upraw i poniesionych szkodach oraz w przypadku prowadzenia produkcji zwierzęcej oświadczenie nr2 o rzeczywistej sprzedaży za okres ubiegłego roku.

W gminie Koluszki niektórzy rolnicy rozpoczęli już żniwa jęczmienia ozimego. O ile tutaj straty nie są aż tak widoczne, ponieważ jęczmień korzystał z jesiennych zasobów wody i plony sięgają od 4 do 5 ton z hektara, o tyle największe szkody są w uprawach zbóż jarych, ponieważ w okresie wiosennym był ogromny deficyt wody. Jednak jakie rzeczywiście są straty, okaże się dopiero, gdy żniwa rozpoczną się na dobre.

(red.)

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności