Od A do Z, czyli subiektywne podsumowanie 2019 roku

Andre i zespół Hit Boyz wystąpili podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Koluszkach.

Buda Waldemar – otrzymał najwięcej głosów w Koluszkach w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej często spotyka się z koluszkowianami, organizuje pokazy filmowe oraz wydarzenia sportowe i kulturalne.

pawel-lewiak

Cypr – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Koluszkach Paweł Lewiak spędził dziesięć dni września na Cyprze w ramach „Erasmus+”, czyli unijnego programu edukacyjnego. W projekcie wzięło udział około trzydziestu uczestników. Wszyscy uczestniczyli w szkoleniach i warsztatach.

Diety – samorządowcy z Rady Miejskiej w Koluszkach oraz Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego wraz z rozpoczęciem nowej kadencji przyznali sobie podwyżki diet. Po publiczne pieniądze wyciągnęli rękę radni wybrani z list Razem dla Gminy, Koalicji Obywatelskiej Platforma .Nowoczesna, SLD Lewica Razem i PSL.

anna-szostak-rada

Ekstremalna Droga Krzyżowa – po raz kolejny koluszkowianie dali świadectwo wiary. W nocy z 5 na 6 kwietnia, w trudnych warunkach atmosferycznych, na trasę czerwoną (42 km) wyruszyło 130 osób, a na niebieską (31 km) 65 osób.

Fundusz Sprawiedliwości – w 2019 roku w Koluszkach przy ul. 11 Listopada 41 (lok. 4) powstał Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Znajdą tam wsparcie mieszkańcy całego powiatu łódzkiego wschodniego. Nieodpłatna pomoc świadczona jest pokrzywdzonym przestępstwem lub członkom ich rodzin, a także świadkom przestępstw, w tym młodzieży i dzieciom. Punkt współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Gdańsk – grupa mieszkańców Koluszek i Rogowa w piątek 4 października 2019 roku wyruszyła na wycieczkę do Gdańska. Zwiedzili Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Ratusz Staromiejski, Park Oliwski i Katedrę Oliwską. Patronat nad wydarzeniem objął wiceminister Waldemar Buda.

MZ__9147

Henryk Jastalski – prawie 100 osób wzięło udział w Biegu dla Bohaterów, który odbył się w sobotę 31 sierpnia 2019 roku, w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na boisku Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach. Wspominano bohatera narodowego Henryka Jastalskiego, pochodzącego z Koluszek harcerza, żołnierza, wywiadowcę. Biegowi towarzyszył piknik, podczas którego największą atrakcją była wizyta prawdziwego husarza na koniu. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Koluszki przy współpracy z partnerami i sponsorami.

Inwestycje – w październiku 2019 roku PKP SA otworzyły oferty w przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowego dworca w Koluszkach. Prace budowlane powinny rozpocząć się w kwietniu 2021 roku, a zakończenie planowane jest na wiosnę 2022 roku. W ramach inwestycji zaplanowano budowę nowego dworca w nowej lokalizacji (przy przejściu podziemnym od strony ul. 3 Maja) wraz z rozbiórką istniejącego budynku dworca. Projektant ma nawiązać – w formie architektonicznej – do dawnego budynku dworcowego, modernistycznych akcentów architektonicznych znajdujących się w pobliżu planowanego budynku.

koluszki_pkp

Jasna Góra – 250 pielgrzymów z Koluszek i Brzezin wzięło udział w XXVIII Pieszej Pielgrzymce z Koluszek na Jasną Górę oraz w XI Pieszej Pielgrzymce z Brzezin na Jasną Górę. Na ostatnim postoju, w Rędzinach, pielgrzymkę odwiedził metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś, zapowiadając, że w 2020 roku będzie z nami szedł pierwszego dnia pielgrzymki, czyli z Koluszek do Moszczenicy.

KKS Koluszki – w tym roku Koluszkowski Klub Sportowy wywalczył awans do Łódzkiej Klasy Okręgowej. W decydującym momencie podopiecznym trenera Mariusza Gajka wystarczył remis w derbach z LKS Różyca. Dodatkowo najlepszym strzelcem Łódzkiej Klasy A został koluszkowianin Jakub Perek.

jakub-perekMIN

Lisowice – po raz trzeci w Lisowicach odbyły się zawody biegowe organizowane przez grupę Pietrzyk Running Team. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 10,5 km przez mocno pofałdowany i urozmaicony teren.

Mistrz Polski – w 2019 roku Jakub Długosz wywalczył kolejny tytuł Mistrza Polski w zawodach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wcześniej uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach sięgnął po zwycięski tytuł cztery lata wcześniej roku.

Nowe stawki – od 1 maja 2019 r. mieszkańcy gminy Koluszki oraz działkowcy muszą płacić więcej za wywóz odpadów komunalnych. Opłaty wzrosły z 8 zł na 17,50 zł miesięcznie od osoby w przypadku odpadów segregowanych oraz z 17 zł na 35 złotych od osoby za odpady niesegregowane.

OSP Wierzchy – w sierpniu odbył się tam Piknik Patriotyczno-Rodzinny. Każdy mógł bezpłatnie skorzystać z wielu atrakcji. Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Koluszki, przy współpracy z partnerami, przygotowało m.in. rekonstrukcję historyczną, pokaz strażacki, filmy o Cudzie nad Wisłą, pokaz rowerów poziomych, pokaz motorów, konkursy dla dzieci oraz żurek i słodki poczęstunek.

PIKNIK18082019 (1)

Podatki – w 2019 roku Rada Miejska podniosła podatek od nieruchomości, czyli od budynków mieszkalnych i związanych z działalnością gospodarczą, a także komórek, garaży i gruntów, których są właścicielami. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowali radni wybrani z list Razem dla Gminy i SLD. Przeciw byli radni z PiS.

Rybiński Andrzej, Tacy Sami, Honorata Skarbek, Dawid Kwiatkowski, The Postman, After Party – z takimi zespołami i wykonawcami bawili się koluszkowianie podczas tegorocznych Dni Koluszek.

Specjalna Strefa Ekonomiczna – w październiku 2019 roku eksperci z ŁSSE zachęcali osoby samozatrudnione oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z całego województwa do inwestowania w pracowników i rozwój ich kompetencji. W ramach programu Strefa RozwoYou 2 w parku w Koluszkach stanął kamper, w którym doradcy służyli pomocą przy wypełnianiu aplikacji.

Śpiewająca Rodzina Kaczmarków wydała w 2019 roku pierwszą wspólną płytę pt. „Najpiękniejsze melodie świata”. Znajdują się na niej wielkie przeboje muzyki rozrywkowej oraz wiązanki melodii z rożnych stron świata. Płyta cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o niezwykłej popularności pochodzących z Koluszek artystów, którzy niewątpliwie mogą być chlubą naszego miasta.

kaczmarek07102019

Tort – mieszkańcy Koluszek świętowali w 2019 roku 70-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. 31 marca władze gminy zaprosiły koluszkowian przed  budynek Urzędu Miejskiego, gdzie wspólnie skosztowali „urodzinowego” tortu i obejrzeli pokaz laserów. Wcześniej w kościele pw. NPNMP odbyła się Msza Święta, a dzień później w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano okolicznościową galę.

U Lenarta – w znanej koluszkowianom sali bankietowej odbył się koncert charytatywny na rzecz Bartka Szolca. Wystąpili m.in. wokaliści z I LO im H. Sienkiewicza w Koluszkach, zespół „White muffins”, Popek, Jacek Malanowski oraz Kamil Wrona. Wydarzenie poprowadziła aktorska para Dorota Deląg i Sebastian Wątroba. Tego wieczoru organizatorzy zebrali 10 769,77 zł na leczenie Bartka.

74624175_509490416300251_1996164640127582208_n

Witryna literacka – projekt o takim tytule realizuje księgarnia Skład Główny przy ul. Brzezińskiej w Koluszkach. Celem tego przedsięwzięcia jest prezentowanie koluszkowianom lokalnych pisarzy, poetów, artystów. Do tej pory odbyły się cztery edycje wystaw: „Pisarze z sąsiedztwa”, „Młodzi piszą”, „Od Kościuszki do Orła Białego” oraz „Kolaże Marty Motyl”.

Zakład przetwórstwa mięsa w strefie ekonomicznej – w 2019 roku firma Starmeat została nowym inwestorem w strefie ekonomicznej w Koluszkach. Firma planuje zatrudnić 200 osób. Budowa zakładu ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2020 roku.

(jp)

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności