Rządowe wsparcie na budowę nowych mieszkań w Koluszkach

SIM

 

Przedstawiciele dziewięciu jednostek samorządowych z województwa łódzkiego, w tym gminy Koluszki, podpisali list intencyjny dotyczący powołania spółki SIM KZN Łódzkie Centrum Spółka z o.o., która w najbliższych latach ma wybudować łącznie 1000 mieszkań w ramach społecznego budownictwa mieszkaniowego. Najwięcej – ponad 500 mieszkań ma powstać w Tomaszowie Mazowieckim, natomiast około 50 w Koluszkach. 

SIM KZN Łódzkie Centrum Spółka z o.o. z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim ma powstać z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz dziewięciu samorządów, które podpisały list intencyjny w sprawie jej utworzenia. Oprócz gminy Koluszki,  spółka powstanie z udziałem Tomaszowa Mazowieckiego, Ujazdu, Inowłodza, Pajęczna, Białej Rawskiej, Działoszyna, Nowego Miasta nad Pilicą i Zduńskiej Woli. Kapitał zakładowy spółki to 27 mln zł. Każda jednostka samorządu terytorialnego wniesie do spółki udziały w wysokości po 3 mln zł otrzymane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dodatkowymi publicznymi środkami jakie otrzyma spółka ma być grant z Funduszu Dopłat i preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkania powstałe w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej mają być przeznaczone dla rodzin i osób, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, ale ich dochody nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup własnego lokalu. Ponadto nie są właścicielami żadnego mieszkania w danej miejscowości.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego budują i wynajmują lokale mieszkalne na wynajem, o umiarkowanym czynszu i z możliwością dojścia do własności. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki tzw. not for profit, które tworzone są na wzór towarzystw budownictwa społecznego. Jak informuje Krajowy Zasób Nieruchomości od TBS-ów różnią się jednak tym, że mają być „filarem dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu.

/AR/

 

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności