Urodziny numeru alarmowego 112

112

11 lutego obchodzony jest Dzień Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji łódzka policja przypomina o ważnych zasadach o jakich należy pamiętać korzystając z tego numeru.

Numer „112” to bezpłatny i jednolity dla całej Unii Europejskiej telefon kontaktowy, na który można dzwonić z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych (także nieposiadających kart SIM). Obsługą numeru 112 zajmują się z założenia operatorzy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w ramach Systemu Powiadamiania Ratunkowego (SPR). Dzięki temu dzwoniąc na numer 112 możemy uzyskać pomoc służb, które odpowiedzialne są za ochronę zdrowia, życia oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Policja z Komendy Powiatowej Policji w Łodzi wymienia zasady, których należy przestrzegać korzystając z numeru alarmowego 112. Są to m.in.:

  • korzystanie z numeru alarmowego tylko i wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach (np. pożar, wypadek drogowy, kradzież, włamanie, poważne uszkodzenie ciała, krwawienie, utrata przytomności, porażenie prądem, rozpoznanie osoby poszukiwanej przez policję, inna sytuacja, która zagraża życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu),
  • kontaktować się, tylko gdy jest się świadkiem zdarzenia lub bezpośrednio w miejscu zagrożenia,
  • cierpliwie czekać na odebranie połączenia przez operatora,
  • przedstawić się, podać miejsce, w którym się przebywa i spokojnie opisać zdarzenie, którego jest  się świadkiem,
  • uważnie słuchać i wykonywać polecenia, instrukcje i zalecenia operatora,
  • udzielać informacji na zadawane przez operatora pytania,
  • nie rozłączać się aż do momentu przyjazdu odpowiednich służb lub zakończenia rozmowy przez operatora CPR,
  • natychmiast informować operatora o pogorszeniu się sytuacji,
  • nie korzystać z telefonu przez jakiś czas po zakończeniu rozmowy z operatorem, ponieważ może on próbować dodzwonić się do nas np. w celu uzyskania dodatkowych ważnych informacji dotyczących zdarzenia,
  • nie dzwonić na numer alarmowy dla żartów, bez potrzeby oraz uzasadnienia i tym samym nie blokować linii telefonicznej osobie, która właśnie w danym momencie potrzebuje pilnej pomocy.

Jak przypomina policja z KWP w Łodzi zgodnie z Kodeksem wykroczeń i Kodeksem karnym za bezzasadne, celowe informowanie o zdarzeniu, które nie zaistniało, za umyślne blokowanie numeru alarmowego i utrudnianie pracy centrum powiadamiania ratunkowego grozi grzywna w wysokości 1500 zł, kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat a w przypadku fałszywego informowania o więcej niż jednym zdarzeniu kara pozbawienia wolności od 2 do nawet 12 lat.

/AR/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności