W Lisowicach przestrzegajmy zasad ostrożności

na_sygnale2Wypoczynek nad wodą to popularna forma spędzania wolnego czasu. Nie zapominajmy jednak, że woda, nawet ta pozornie spokojna w jednej chwili może stać się niebezpiecznym żywiołem. Dlatego, aby wypoczynek był przyjemny oraz udany warto przestrzegać podstawowe zasady ostrożności a także kierować się rozwagą i rozsądkiem – mówi mł. asp. Aneta Kotynia, oficer prasowy koluszkowskiej policji.

W okresie letnim policjanci kontrolują okolice zbiorników wodnych, m.in. w Lisowicach, zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak również ujawniania wykroczeń.

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa:

– wybieraj kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

– nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.

– przed kąpielą zapoznaj się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientuj się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy,

– na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. A flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli,

– nie skacz do wody, której głębokości nie znasz lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić Cię na urazy, kalectwo a nawet śmierć,

– nie wchodź do  wody jeżeli jesteś pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu,

– po zjedzeniu posiłku odczekaj 30 minut zanim wejdziesz do wody,

– nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu, może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności,

– nie zostawiaj kąpiących się dzieci bez opieki, stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

– pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi załóż kapok,

– bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.

/RB/

 

Udostępnij