Czas żniw – pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Trwa okres żniw i prac polowych. Koluszkowska policja przypomina, że każdy rolnik powinien stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa pracy oraz znać wskazane podstawowe zapisy prawa z zakresu korzystania z dróg publicznych takimi pojazdami rolniczymi. 

Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego apelują o rozsądek i rozwagę podczas wykonywania prac polowych. – Szczególną opieką otaczajmy dzieci przebywające w gospodarstwach – podkreśla mł. asp. Aneta Kotynia, oficer prasowy koluszkowskiej komendy.

Każdego roku policjanci interweniują w związku z wypadkami, do których dochodzi podczas wykonywania prac polowych i przy obsłudze maszyn rolniczych. Chwila nieuwagi, rutyna czy pośpiech mogą doprowadzić do tragedii. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne i bezpieczne prace zawsze pod nadzorem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku w pobliżu maszyn rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki. To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych. Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac i uwzględnieniu przerwy na odpoczynek. Ważne są także treściwe posiłki w ciągu dnia. Zdarza się, że rolnicy pracujący przez dłuższy czas w pełnym słońcu bez jedzenia doprowadzają do osłabienia swojego organizmu. Pamiętajmy o wodzie, której w taką pogodę należy pić jak najwięcej.

Policjanci przypominają:

– nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni

– nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień

– nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach. Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki

– nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć. Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę

– ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! Ważne jest obuwie – bezpieczne i ochronne. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają antypoślizgowej podeszwy.

ROLNIKU! Użytkuj  tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną, prawidłowo zabezpiecz maszyny i urządzenia podczas pracy i postoju, używaj maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty oraz wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny, nie przewoź ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach, zabezpiecz przewożony  ładunek objętościowy przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu, zapewnij właściwą opiekę dzieciom, oraz wydzielenie dzieciom specjalnego miejsca do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie, stosuj przerwy w pracy na odpoczynek i regenerację sił, ogranicz ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.

 

 

Udostępnij