„Dzieje Koluszek – moja historia”. Poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu

Nikola Włodarczyk zwyciężyła wśród uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych w konkursie literackim im. Zofii Kladzińskiej pt. „Dzieje Koluszek – moja historia”.  Zadaniem uczestników było dopisanie własnego rozdziału do książki autorstwa Zofii Kladzińskiej pt. „Dzieje Koluszek”.
Konkurs był adresowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i miał na celu upowszechnianie wiedzy o przeszłości Koluszek. Został on nazwany imieniem Zofii Kladzińskiej, wieloletniego pedagoga i Honorowego Obywatela Koluszek, by upamiętnić koluszkowiankę, która wychowała kilka pokoleń i aktywnie współtworzyła miejską tkankę. Ogłoszenie wyników konkursu przypadło na 13 grudnia, dzień rocznicy śmierci patronki.
Jak czytamy w komunikacie organizatora, księgarni Skład Główny w Koluszkach, prace napisane na przez młodych autorów zaskakują różnorakim podejściem do tematu. Opowiadają o osobistych przeżyciach i historii widzianej z bliska, sytuacjach sprzed 80 lat czy tych, które rozegrają się w przyszłości. Jedna z laureatek, Małgorzata Miksa pisze „Na tle jednego miasta rozgrywa się milion historii, nie zawsze opowiedzianych, niejednokrotnie zapomnianych bądź nieznanych”. Słowa te są kwintesencją konkursu, który ma na celu odkrywać lokalne historie i upamiętniać je dla innych (…) Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a szkołom za współpracę. Prace (niektóre we fragmentach) można przeczytać na wystawie dedykowanej konkursowi w księgarni Skład Główny do końca roku. Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane na łamach „Tygodnia w Koluszkach”.
Jury oceniające prace konkursowe obradowało w składzie: Irena Przybylska, Beata Przybylska, dr Elżbieta Żukowska, Agnieszka Kurc, Zbigniew Komorowski, Adrian Kut, Bartosz Kurc. Komisja nie przyznała miejsca pierwszego i drugiego w kategorii kl. I-IV szkół średnich oraz miejsca drugiego i trzeciego w kategorii kl. IV-VIII szkół podstawowych. Laureaci i wyróżnieni uczniowie oprócz dyplomów, otrzymali sprzęt audio marki Jbl.
Kategoria kl. VI-VIII szkół podstawowych:
  • I miejsce „Kazachstańscy goście” Nikola Włodarczyk, kl. VIII d, Szkoła Podstawowa nr 2 w Koluszkach, nauczyciel prowadzący Barbara Gudanis-Kościołek.
  • Wyróżnienie „Kampania wrześniowa” Sylwia Malecha, kl. VII a, Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, nauczyciel prowadzący Gabriela Czułno.
  • Wyróżnienie „Historia breakingu w Koluszkach” Agnieszka Drabik, kl. VII a, Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, nauczyciel prowadzący Gabriela Czułno.
Kategoria kl. I-IV szkół średnich:
  • III miejsce „Pochowane serce” Małgorzata Miksa, kl. III a, I Liceum Ogólnokształcące w Koluszkach, nauczyciel prowadzący Agnieszka Włodarkiewicz.
  • Wyróżnienie „Brzezińska z historią w tle” Mateusz Banaszkiewicz, kl. III d, I Liceum Ogólnokształcące w Koluszkach, nauczyciel prowadzący Natalia Jagiełło.

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności