Świąteczny prezent od województwa. Nowy wiadukt otwarty [LICZBY]

wiadu_20122022_1

Koluszkowianie mogą już przejechać przez nowy wiadukt „na drugą stronę” miasta. 21 grudnia 2022 roku, przed południem, obiekt został dopuszczony do ruchu. Wartość prac to ponad 28 mln zł. Województwo Łódzkie przeznaczyło z własnych środków 17 mln zł na realizację inwestycji, a 11 mln zł pozyskało z budżetu państwa. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreśla, że budowa nowego wiaduktu w Koluszkach była niezwykle potrzebna. – Cieszę się, że nie tylko w Łodzi i dużych ośrodkach, ale też w takich miejscowościach jak Koluszki, realizowane są tak potężne inwestycje – przyznaje. 

Wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej nr 715 ma 132 metry długości i 13 metrów szerokości. To inwestycja województwa łódzkiego. Marszałek Grzegorz Schreiber podkreśla, że dzięki jej realizacji mieszkańcy Koluszek mogą korzystać z nowoczesnej infrastruktury, która znacznie poprawi komfort jazdy i bezpieczeństwo ruchu. – Obiekt został oddany do użytku kierowców zgodnie z naszą deklaracją podczas zawierania umowy z wykonawcą – zauważa. I dodaje: – To kolejna inwestycja wojewódzka, którą możemy położyć po stronie zrealizowanych obietnic.

Schreiber: Zakończenie prac przed końcem 2022 roku dla wielu wydawało się czymś nieosiągalnym

Nowy wiadukt zastąpił obiekt, który służył mieszkańcom Koluszek od 1975 roku i był już w bardzo złym stanie technicznym. – Gdy w 2021 roku oglądaliśmy ten wiadukt i przymierzaliśmy się do tego przedsięwzięcia, wydawało się czymś nieosiągalnym, żeby w tak krótkim czasie to zrobić. Postawiłem sobie wtedy taki cel, żeby zdążyć do końca 2022 roku. Wszyscy spojrzeli na mnie z niedowierzaniem. Potem rozpoczęła się wojna, kolejne komplikacje, zmienione plany, ale o przesunięciu terminu nikt ze mną nie rozmawiał – przypomina marszałek Grzegorz Schreiber.

Buda: Inwestycja powstała przy współpracy rządu i samorządu

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda często odwiedza Koluszki – w naszym mieście ma swoje biuro poselskie. Jak podkreśla, zależało mu na prawidłowej i terminowej realizacji inwestycji. – To projekt, który powstał przy ogromnej współpracy rządu i samorządu województwa, przy wsparciu lokalnego samorządu. Wszyscy są tu wygrani – mieszkańcy, województwo. My jako parlamentarzyści z tego regionu z satysfakcją przyjmujemy, że nie tylko w Łodzi i dużych ośrodkach, ale też w takich miejscowościach jak Koluszki, dzieją się takie rzeczy – mówi minister Buda.

To wiadukt, który jest niezwykle potrzebny, który umożliwia przejście i przejazd z jednej na drugą stronę Koluszek, bo miasto jest przedzielone arterią kolejową. Dla mieszkańców była to duża operacja logistyczna, żeby objeżdżać roboty, ale udało się. Mam tu biuro poselskie i często tu bywam, stąd wiem, jakie to było utrudnienie – dodaje minister Waldemar Buda.

wiadu_20122022_2

wiadu21122022-9

Przebudowa ul. Przejazd opóźniona

Województwo łódzkie wybudowało nowy wiadukt, a gmina Koluszki jest odpowiedzialna za przebudowę ul. Przejazd. Remont miał się zakończyć w tym samym czasie, co budowa wiaduktu, ale jak podkreślają władze gminy, termin został wydłużony ze względu na warunki pogodowe.

wiadu_20122022_3

Nowe chodniki, oświetlenie i kanalizacja

 W grudniu 2020 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 715 wraz z rozbiórką i budową wiaduktu nad torami PKP w Koluszkach. ZDW otrzymał sześć ofert – najkorzystniejszą od Primost Południe Sp. z o.o. W lipcu 2021 roku podpisano umowę z wykonawcą.

Rozbiórka obiektu rozpoczęła się jesienią 2021 roku, a nowy został wybudowany w technologii nasuwu podłużnego, co umożliwiło prowadzenie prac bez konieczności całkowitego zamykania ruchu kolejowego. Wiadukt ma dokładnie 132,3 metry długości i 13,4 metrów szerokości. Długość najdłuższego przęsła to 33 metry.

132,3 -m – długość wiaduktu

13,4 – szerokość wiaduktu

33 m – długość najdłuższego przęsła

W ramach inwestycji rozbudowano dojazdy do wiaduktu, przebudowane zostały skrzyżowania z drogami gminnymi: ul. Łódzką i Przejazd. Powstały nowe chodniki, oświetlenie drogowe i kanalizacja deszczowa. Przebudowane zostały również sieci: wodociągowa, elektroenergetyczna i telekomunikacyjna. Jeszcze przez kilka tygodni wykonawca będzie prowadził niezbędne prace porządkowe.

/RB/

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności