Gałkówek. Półmetek budowy wiaduktu kolejowego [ZDJĘCIA]

Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego w miejsce przejazdu kolejowo-drogowego w Gałkówku przekroczyła już półmetek. To pierwsza tego typu inwestycja na terenie gminy Koluszki. W połowie marca tunel nabierze już realnych kształtów i ujrzymy prześwit pod torami.

Jak podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, realizacja inwestycji przede wszystkim zwiększy komfort podróżnych. – Dbamy o bezpieczeństwo na drogach i kolei. Poprawa jego poziomu jest możliwa dzięki m.in. budowie bezkolizyjnych skrzyżowań w miejscu przejazdów kolejowo-drogowych. To jeden z efektów rządowych inwestycji, z których korzystają m.in. mieszkańcy woj. łódzkiego – ocenia minister.

W lutym minął rok od rozpoczęcia prac. Na realizację inwestycji szczególnie czekają mieszkańcy Gałkowa Dużego i Gałkowa Małego. Przejazd dzieli te dwa sołectwa, a na terenie tego pierwszego znajduje się szkoła, przedszkole, przychodnia i kościół, więc mieszkańcy codziennie korzystali z tego przejazdu. Czasem trzeba było czekać kilkadziesiąt minut na otwarcie rogatek. 

Tunel pod torami będzie miał w sumie 180 metrów długości. Przebudowana zostanie też cała infrastruktura drogowa. Powstaną szlaki rowerowe i chodniki. Wysokość tunelu będzie wynosić 4,5 metra, co pozwoli na przejazd m.in. pojazdów straży pożarnej.

Wykonano już główną konstrukcję obiektu pod czterema torami. Aktualnie powstają ściany oporowe przy drogach dojazdowych, a także żelbetonowa ściana wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej. W kwietniu ma rozpocząć się budowa dróg serwisowych, dzięki czemu będzie można dojechać z ul. Dzieci Polskich do stacji kolejowej.

Bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Wartość inwestycji to ok. 23,6 mln zł netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyła na realizację inwestycji około 10,5 mln zł netto. Po około 6,5 mln zł netto dołożą samorządy – gmina Koluszki i powiat łódzki wschodni. Zakończenie prac planowane jest na sierpień – wrzesień 2023 roku. 

Dodajmy, że równolegle budowane jest bezkolizyjne skrzyżowanie w Andrespolu. Wartość tej inwestycji to ok. 29,9 mln zł. PLK przeznaczą 18,6 mln zł netto, a Gmina Andrespol 11,3 mln zł netto.

/RB/ fot. PKP PLK

Udostępnij