Co wiemy o niemieckim obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci w Łodzi? Weź udział w historycznej prelekcji 

Bandyci, chuligani, element aspołeczny – takimi epitetami określali Niemcy małych Polaków, których zamykali w specjalnie dla nich utworzonym obozie przy ul. Przemysłowiej w Łodzi. Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Zwycięstwa, zapraszamy na Mszę Świętą w intencji Ojczyny oraz na prelekcję Jolanty Sowińskiej-Gogacz na temat historii obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci. 

Narodowy Dzień Zwycięstwa to państwowe święto obchodzone 8 maja, które upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenie II wojny światowej. Zostało ono wprowadzone przez Sejm w 2015 roku. 

Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Koluszki zaprasza do udziału w lokalnej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. W piątek, 12 maja, o godz. 17.30 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Słowackiego w Koluszkach zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Tuż po Eucharystii zostanie odśpiewana Litania Loretańska, a na godz. 18.30 zaplanowano prelekcję na temat niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, którą wygłosi Jolanta Sowińska-Gogacz – pracownik działu edukacji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Obóz przy ulicy Przemysłowej został utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od szóstego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i „wychowywano” morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie. W trakcie prelekcji usłyszymy opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Będzie to opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom – opowieść o dziecięcym piekle.

Jolanta Sowińska-Gogacz jest autorką obszernej dokumentacji – pisanej, fotograficznej i filmowej – związanej z łódzkim obozem na Przemysłowej, współautorką wielu inicjatyw medialnych i edukacyjnych upamiętniających losy obozowych dzieci, a także współautorką książki „Mały Oświęcim”. 

Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Koluszki, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach, a także portal NASZEKOLUSZKI.PL zapraszają do wspólnego upamiętnienia święta narodowego!

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności