Zgłaszają się po pomoc prawną

fot. www.pislodzkiwschodni.pl
fot. www.pislodzkiwschodni.pl

Radca prawny Maria Leszczyńska-Gawlak oraz studentka prawa Uniwersytetu Łódzkiego Paulina Giemza od 2013 r. udzielają mieszkańcom gminy Koluszki bezpłatnych porad prawnych. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Mariusz Kotynia, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie łódzkich wschodnim.

Najczęściej mieszkańcy zgłaszali się po profesjonalną pomoc prawną z dziedziny prawa rodzinnego i opiekuńczego (rozwody, alimenty, stosunki między rodzicami a dziećmi po rozwodzie). Dużo też było próśb o wyjaśnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych. Wiele osób pytało o sposób ustalenia prawa do renty oraz innych świadczeń dla ludzi chorych. Paulina Giemza napisała wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia na zasadzie wyjątku dla osoby niepełnosprawnej.

– Interweniowałyśmy także w sprawie odmowy przyznania przez ZUS renty rodzinnej małoletnim dzieciom po śmierci ojca – mówi Maria Leszczyńska-Gawlak. – Ta sprawa jest aktualnie rozpoznawana przez sąd.
W trakcie bezpłatnych porad prawnych często pytano również o sposób przeprowadzenia spadku. Zdarzały się także sprawy z zakresu egzekucji komorniczych, a także dotyczące niesprawiedliwie egzekwowanych przez poborcę skarbowego należności za nieopłacony abonament telewizyjny i radiowy.

– Zgłaszane przez mieszkańców problemy dość często wiązały się też z ochroną własności, prawem zasiedzenia nieruchomości – dodaje Maria Leszczyńska-Gawlak. – Występowałyśmy o wyjaśnienia dotyczące tzw. służebności gruntowej czy służebności mieszkania.

Dzięki bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej dla mieszkańców gminy Koluszki wiele osób, w tym starsze, chore, niepełnosprawne, na miejscu może uzyskać poradę, jak dochodzić swoich praw, a wczesna, profesjonalna interwencja w wielu przypadkach gwarantuje zapobiegnięcie większym problemom.

Na bezpłatne porady prawne można zapisywać się pod numerem telefonu: 534 101 802 (czynny we wtorki i w czwartki w godz. 16-18).

ZOFIA CECHERZ

Udostępnij

Obserwuj na Facebooku!

Aktualności